معیارهای شما برای ورود به بازار کار و شغل چیست؟

یکی از سوالات اساسی هر فرد در مورد آینده کاری و شغلش می تواند این گونه در ذهنش شکل گیرد که معیارهای من برای ورود به دنیای کار و شغلم چیست؟ آیا شغلی که انتخاب می نمایم باید در راستای مدرک تحصیلی و آموزش آکادمیک ام باشد؟

 

 

معیارهای انتخاب شغل و ورود به بازار کار

 

یکی از سوالات اساسی هر فرد در مورد آینده کاری و انتخاب شغل می تواند این گونه در ذهنش شکل گیرد که معیارهای من برای ورود به دنیای بازار کار و شغل چیست؟ آیا شغلی که انتخاب می نمایم باید در راستای مدرک تحصیلی و آموزش آکادمیک ام باشد؟

 

معمولا با فارغ التحصیلانی روبرو شده ام که برای ورود به دنیای شغلی از مشاوران و روانشناسان کمک و رهنمود حرفه ای می گیرند. بخوبی واقف هستیم که هم خوانی شغل و تحصیلات ارزشمند است اما این قانون قطعی نمی تواند تلقی گردد. افرادی که اصرار مبرمی بر مرتبط بودن شغل شان و رشته تحصیلی داشتند فرصت های شغلی بسیاری را از دست داده اند. پس توصیه می کنم کمی روی این باورتان که شغل و حرفه کاری تان حتما باید با مدرک تحصیلی تان مرتبط باشد را واقع بینانه بررسی کنید.

 

شغل اول مان، آخرین شغل مان خواهد بود؟

 

نکته دیگری که بهتر است فراموش نکنیم این مساله است که شغل و کارمان حتما و الزاماً اولین و آخرین شغل مان نیست. بهتر است در ارزیابی های خود یک بازه زمانی چند ساله را در نظر بگیریم. و برای آینده کاری بلند مدت خود اهداف و برنامه ریزی داشته باشیم.

احتمالا شاید شما هم وسوسه شده اید که بهتر است در انتخاب شغل خود در سازمان ها و نهادهای دولتی سرمایه گذاری کنید. بله ممکن است این تصمیم شما رضایت بخش باشد و در سیاست های کلی کشور تاثیرگذار باشد. پژوهش های بسیاری در مورد شاخص فرسودگی شغلی در کارمندان سازمان های دولتی انجام شده است. نکته اساسی و حائز اهمیتی که به آن اشاره نمودند در مورد روتین بودن، تکراری بودن وظایف خاص. نداشتن خلاقیت و عامل بودن در برنامه ریزی کاری گاهی در بسیاری از ادارات، شما را محدود می کند.

بروکراسی حاکم و فشار افراد آسایش طلب، منفعت طلب و قدرت طلب در سازمان ها و ادارات دولتی نیز از مسائل مطرح شده در فرسودگی شغلی و روانی است. شکایات و درد دل های کارمندان در هر رده سازمانی بیانگر شکایایاتی است در زمینه ناسپاسی ها، قدردانی نشدن ها و ندیدن استعدادهای شخصی و …

 

سابقه کار و اهمیت آن

 

فراموش نکنیم که اولین شغل هم نوعی مالیات است که به بازار کار می‌پردازیم تا فرصت‌های انتخاب بهتر را در اختیارمان قرار دهند. تقریباً هر جا و هر کس که می‌خواهد جایگاه شغلی ارزشمندی را به کسی واگذار کند، ترجیح می‌دهد از فردی استفاده کند که سابقه‌ی کار داشته باشد.

اصل مسئله‌ی سابقه‌ی کار هم این است که فرد، چارچوب کلی کار و الگوی تنظیم رابطه میان خود و کارفرما را یاد گرفته باشد و اصول اولیه‌ی کار کردن را فرا گرفته باشد. بنابراین فکر می‌کنم باید بپذیریم که شغل اول، حتی اگر با بسیاری از فاکتورها و انتظارات ما سازگار نباشد، نقش ویزا برای ورود به “دنیای شغل دومی‌ها” را ایفا می‌کند.