روابط عمومی نوین ایران

رفتار تکانشی در زندگی روزمره ما چه نقشی دارد؟

آیا تا به حال پیش آمده که با خودتان قرار بگذارید که سراغ دسرهای چرب و قنددار نروید، اما هنگام دیدن سفره‌ی رنگین یا بوفه‌ی زیبای رستوران، نتوانید بر عهدی که با خودتان بسته‌اید باقی بمانید؟

 

 

آیا شما رفتار تکانشی دارید؟

 

آیا تا به حال پیش آمده که با خودتان قرار بگذارید که سراغ دسرهای چرب و قنددار نروید، اما هنگام دیدن سفره‌ی رنگین یا بوفه‌ی زیبای رستوران، نتوانید بر عهدی که با خودتان بسته‌اید باقی بمانید؟ آیا تاکنون ترغیب‌ شده‌اید در یک قرعه‌کشی که شانس برنده شدن بسیار پایینی در آن هست، شرکت کنید؟ آیا شما هم مشتری قفسه‌ی محصولاتی هستید که در فروشگاه‌ها کنار صندوق‌ها قرار می‌گیرند؟ آیا همان محصولاتی را که چند دقیقه قبل در قفسه‌های فروشگاه دیده‌اید و نخریده‌اید، در فرصت انتظارِ صفِ پرداخت، خریداری می‌کنید؟

 

آیا در کمد لباس‌هایتان، لباس‌هایی دارید که بر سر هوسی زودگذر خریده و بعداً هرگز استفاده نکرده باشید؟ آیا حرف‌هایی زده‌اید که بعداً از گفتن آن‌ها پشیمان شده باشید؟ آیا پیش آمده که وقت و انرژی و منابع خود را صرف انتقام گرفتن و مجازات کردن یک دوست یا همکار قدیمی کرده باشید و اکنون پس از چند روز یا چند ماه و چند سال، حس کنید که بخشی از زندگی خود را بیهوده سوزانده‌اید؟

 

رفتار تکانشی و مشکلات برنامه ریزی

 

آیا شما هم از جمله‌ی کسانی هستید که با شور و شوق به سراغ برنامه ریزی می‌روند و انواع برگه‌ها و تقویم‌ها و جدول های برنامه ریزی را آماده می‌کنند. اما در میانه‌ی راه، انگیزه خود را از دست می‌دهند. اصطلاحاً کم می‌آورند. همه چیز را کنار می‌گذارند و کارها را به شیوه‌ی سنتی ادامه می‌دهند؟ آیا پیش آمده که حال و هوای یک تصمیم، بعداً از سرتان پریده باشد و در یک مهمانی که خودتان ترتیب داده‌اید، با بی‌میلی شرکت کرده باشید؟

اگر پاسخ‌تان به بعضی از این پرسش‌ها مثبت است، می‌توانیم بگوییم که شما تکانش و رفتارهای تکانشی را تجربه کرده‌اید و این نوشتار می‌تواند برایتان مفید باشد.

 

معنی تکانش چیست؟

تکانش واژه‌ای است که در کتابها و نوشته‌های فارسی روانشناسی، به عنوان معادل Impulse (ضربه) به‌کار می‌رود. بر همین اساس، روانشناسان اصطلاح تکانشگری را هم به عنوان معادل Impulsivity ساخته‌اند و به‌کار می‌برند.

  • یک میل شدید لحظه‌ای که در پاسخ به یک محرک ذهنی یا انگیزاننده‌ی خارجی در فرد شکل بگیرد.
  •  فرمانبرداری کورکورانه از محرک‌های درونی بدون توجه به پذیرش دیگران و وجدان.
  •  هر چیزی که به جای منطق و استدلال و سنجش جوانب، صرفاً بر اساس انگیزه‌ی لحظه‌ای شکل بگیرد.

اصطلاح تکانش معمولاً به ناتوانی در صبر کردن، بی‌اعتنا بودن به نتیجه‌، میل به اقدام پیش از فکر کردن، ترجیح دادن رفتارهای پرخطر و مخاطره آمیز و ناتوانی در خویشتن داری اشاره دارد.

تکانش به علت چندوجهی بودن معنایش با مفاهیمی مانندبی‌صبری، ناتوانی در به تأخیر انداختن خواسته‌ها، ضعف در انتخاب میان اکنون و آینده، برآورد ارزش دستاوردها بر اساس افق دستیابی به آن‌ها، ریسک‌پذیری و هیجان‌طلبی ارتباط پیدا می‌کند.