روابط عمومی نوین ایران

نداشتن مهارت های ارتباطی : ریشه های روانی اجتماعی و عاطفی مشکلات

بسیاری از مشکلات و اختلالات روانی عاطفی ریشه های روانی اجتماعی دارند. برای مثال در زمینه سوء مصرف مواد مشخص شده است که چهار عامل عزت نفس پایین، ناتوانی در بیان احساسات، فقدان مهارت های ارتباطی و تاثیر پذیری اجتماعی با این مشکل ارتباط دارند.

 

ریشه های روانی اجتماعی مشکلات چیست؟

 

پژوهش های بیشماری نشان داده اند که بسیاری از مشکلات و اختلالات روانی عاطفی ریشه های روانی اجتماعی دارند. برای مثال در زمینه سوء مصرف مواد مشخص شده است که چهار عامل عزت نفس پایین، ناتوانی در بیان احساسات، فقدان مهارت های ارتباطی و تاثیر پذیری اجتماعی با این مشکل ارتباط دارند.

همه ما کم و بیش با عنوان مهارت های زندگی آشنا هستیم. اغلب عنوان مهارت های زندگی را در رسانه ها ، برنامه های روانشناسی و …. شنیده ایم. ولی شاید کمتر با کاربرد آن ، فوایدش و نحوه یادگیری مهارت ها آشنا باشیم. به همین دلیل قصد داریم مرور کوتاهی بر تاریخچه تدوین این مهارت ها، چیستی آن و چگونگی یادگیری آنها داشته باشم. بهتره که اول از خود عنوان شروع کنیم.

مهارت هایی که زندگی شغلی، فردی و اجتماعی افراد را بهبود می بخشند و شکاف هایی که در زندگی احساس می کنید را برای همیشه ترمیم می کنند.

۱۰ مهارت زندگی توسط سازمان بهداشت جهانی مشخص شده اند که توجه و به کارگیری آن ها برای تمام افراد لازم است. در ادامه با این مهارت ها آشنا خواهید شد و می توانید به این وسیله بهره وری بهتری از کارمندان خود در محل کار داشته باشید و در زندگی شخصی خود با شریک زندگیتان به آرامش برسید.

 

ده مهارت زندگی جهانی برای بهبود وضعیت حیات بشر

 

مهارت سخنرانی و اصول سخنوری که به کار میبرید نوعی از مهارت های زندگی هستند. حتی زمانی که با ترفند های قانع کردن دیگران مشغول برقراری ارتباط چشمی هستید هم به نحوی در حال استفاده از مهارت های زندگی هستید. به زبان دیگر نوع مهارت های زندگی که به کار میبرید کاملا به شرایطی بستگی دارد که در آن قرار دارید؛ اما ۱۰ مهارت در هر شرایط و موقعیتی که باشید تمام نیازهای شما در برقراری ارتباط و دشواری ها برطرف خواهد کرد. این نیاز ها که توسط WHO یا سازمان بهداشت جهانی مطرح شده اند عبارتند از:

 

خودآگاهی
یکدلی
تفکر انتقادی
تفکر خلاقانه
تصمیم گیری

توانایی حل مشکلات
ارتباط موثر
رابطه بین فردی
مقابله با اضطراب
مقابله با هیجان و احساسات

 

شاید این مهارت ها در نگاه اول پیش پا افتاده باشد و بخشی از شکل گیری شخصیت انسان همزمان با رشد فیزیکی او باشد؛ اما جالب است بدانید بر اساس تحقیقات انجام شده توسط یونیسف، این ۱۰ مهارت استاندارد زندگی که توسط WHO مطرح شده اند نقش مهمی در کاهش جرم، جنایات و انحرافات انسان ها در جوامع ایفا می کنند.

به عبارتی با تکیه بر این مهارت ها تمام مسائل و بحران های مختلفی از جمله اعتیاد به الکل، تنباکو و سایر مواد مخدر ، شیوه تغذیه، پیشگیری از بارداری و جلوگیری از ابتلا به HIV (ایدز) و سایر بیماری های مقاربتی که سلامت جوامع را تهدید می کند قابل کنترل می شود. به علاوه سال ها است که جوامع از سه معضل بیکاری، ترک تحصیل و خشونت میان جوانان و پیامدهای خانمان سوز آن رنج می برند و می توان این سه مسئله حاد را با استفاده از ۱۰ مهارت زندگی جهانی که به صورت مشترک به تمامی کشورها ابلاغ شده است به خوبی مدیریت نمود.

 

اهمیت استفاده از مهارت های زندگی در طول تحصیل

شاید مهمترین و بنیادی ترین جایگاهی که برای آموزش مهارت های زندگی وجود دارد مدارس، دانشگاه ها و به طور کلی محیط های آموزشی باشد. ما هم در همین راستا و برای پیشگیری از مشکلات بنیادی در جامعه که می تواند ناشی از عدم تسلط افراد به مهارت های زندگی باشد آمادگی لازم را برای آموزش این مهارت ها در مدارس داریم. چرا که معتقدیم تحصیلات باید در قالب همین مهارت ها به افراد آموزش داده شود و افراد حتی برای مطالعه و تحصیل نیز باید از همین مهارت های زندگی استفاده کنند.

 

دکتر عارفه منجم

دکتری تخصصی روانشناسی، استاد دانشگاه