عبرتی از بحران بزرگ کوکاکولا در سال ۲۰۰۰/ ارتباطات برند را فراموش نکنید

مدیر اجرایی شرکت کوکاکولا اعتراف کرد در بحران سال ۲۰۰۰ این شرکت سقوط سهام کوکاکولا ناشی از بی توجهی به ارتباطات این برند بزرگ بوده است.

مدیر اجرایی شرکت کوکاکولا اعتراف کرد در بحران سال ۲۰۰۰ این شرکت سقوط سهام کوکاکولا ناشی از بی توجهی به ارتباطات این برند بزرگ بوده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین تعریف درست ارتباطات برای شرکت‌ها و برندهای نوشیدنی یک ضرورت است و عفلت از آن خسارت‌های سنگینی به بار می‌آورد. کوکاکولا به عنوان ارزشمندترین برند صنعت نوشیدنی در ابتدای قرن ۲۱ جهان تجربه تلخی از بی‌توجهی به ارتباطات دارد.

کوکاکولا در سال میلادی ۲۰۰۰ به توزیع محصولات آلوده در اروپا متهم شد و زمان بسیار زیادی طول کشید تا این شرکت موضوع را به طور جدی مورد بررسی قرار دهد. در نهایت شش ماه بعد و زمانی که کوکاکولا یک سوم ارزش سهام خود را از دست داد، وال استریت ژورنال در صفحه اول خود نوشت:« مدیر اجرایی کوکاکولا تصمیم به ارزیابی ارتباطات کوکاکولا گرفته است.

در نهایت داگلاس دافت مدیر اجرایی وقت شرکت کوکاکولا در مقاله‌ای به تلخی اعتراف کرد سقوط سهام کوکاکولا ناشی از بی توجهی به ارتباطات این برند بزرگ بوده است:«هر مساله ای که ما داشتیم به یک علت برمی‌گردد؛ ارتباطات خودمان را مورد غفلت قرار دادیم.»

دفت پذیرفت که کوکا کولا در ارتباط مناسب با مشتریان اروپایی و دیگر سهامداران – اتحادیه نوشابه سازی اروپا، تدوین کنندگان مقررات دولتی و رسانه‌ها، کوتاهی کرده است و نتیجه این بود که مشتریان کوکاکولا پیام‌های منفی زیادی را در مورد نوشابه کولا شنیدند و خواندند، آن هم قبل از اینکه شرکت اقدام به توضیح مسئله کند و یا آنچه که لازم بود تا وضع بهبود یابد را انجام دهد.