ترس ها و اهدافمان – آیا ترس بین شما و هدفتان جدایی می اندازد؟

براساس آنچه که در متون تخصصی روانشناسی آمده همچنین بررسی های اخیری که دانشمندان و کارشناسان این حوزه انجام داده اند، در مجموع دو نوع ترس وجود دارد؛ غریزی و غیرضروری.

براساس آنچه که در متون تخصصی روانشناسی آمده همچنین بررسی های اخیری که دانشمندان و کارشناسان این حوزه انجام داده اند، در مجموع دو نوع ترس وجود دارد؛ غریزی و غیرضروری.

در این مقاله ابتدا تعریف دو نوع ترس را جداگانه تشریح کردیم، پس از آن نیز ترس هایی که اغلب ما در مسیر کسب موفقیت با آنها دست و پنجه نرم می کنیم را مرور خواهیم کرد؛ البته برای هر کدام از ترس ها، راه حل مقابله نیز پیشنهاد داده ایم.

ابتدا یک توضیح کوتاه در باره ترس و انواع آن:

انواع ترس :

الف: غریزی
این دسته از ترسها آنی و گذرا هستند، مثل ترسی که هنگام تصادف به شما دست می دهد. تکانه ترس به مغز منتقل می شود و منجر به ترشح آدرنالین می شود. ضربان قلب بالا می رود، دچار لرزش می شوید و ممکن است عرق کنید اما همه این ها زود تمام می شود و به شرایط عادی باز می گردید.

ب: غیر ضروری
ترسهای بی صدایی که ما را تصاحب می کنند و در افکار ما آنچنان ریشه می دوانند که ما را فلج می کنند و از حرکت رو به جلو باز می دارند. همه ما با خطرات بلند مدتی مثل از دست دادن شغل، بیماری و… روبروییم. در این موارد ترس تنها مثبت اندیشی را از ما می گیرد. اگر اجازه دهید این ترس ها به خودآگاه شما راه یابند، به راحتی از اهدافتان باز خواهید ماند. ترسهایتان را بشناسید و از آنها عبور کنید و به سمت اهدافتان حرکت کنید.

 

ترس هایی که در نتیجه افکار و تصورات منفی و غیرسازنده در هنگام مواجه با رویدادها و پدیده ها در ذهن ما پردازش می شوند:

روابط عمومی - ترس ها و اهدافمان – آیا ترس بین شما و هدفتان جدایی می اندازد؟

روابط عمومی – ترس ها و اهدافمان – آیا ترس بین شما و هدفتان جدایی می اندازد؟

 

۱۰ ترس که بین شما و هدفتان جدایی می اندازد.

۱- ترس از شکست
همه از شکست میتر سند، چرا؟ چون پذیرفتن شکست یعنی رو به رو شدن با سرشکستگی و خجالت زدگی. اما اگر خودمان را درگیر هدفی نکنیم شکست هم نخواهد بود و لازم نیست متحمل هیچ شرمندگی هم بشویم!

ولی به چه قیمتی؟ به قول هنری دیوید آن را “ نومیدی خاموش” نامیده است و بارها از خود می پرسید چه میشد اگر فلان چیز را داشتم؟

راه حل:
از خود بپرسید “بدترین اتفاقی که میتواند بیافتد کدام است؟
« می میرید؟ برای همیشه از بین خواهید رفت؟»

پاسخ صد در صد منفی است. بدترین اتفاقی که ممکن است بیافتد این است که شما ناامید می شوید و مجبور می شوید دوباره از صفر شروع کنید و احتمالا این کلمات را خواهید شنید “من که قبلا به تو گفته بودم!” و بازخورد دیگران معمولا یکی از موانع بازدارنده و ایجادکننده ترس هاست.

 

۲- ترس از ناشناخته ها

آینده تضمینی ندارد، ممکن است با دنبال کردن یک هدف به سرزمین ناشناخته ها قدم بگذارید. باید هوشیار باشید اما نه آنقدر که فرصت ها را از ترس انجام کار و پذیرفتن مسئولیت هایی که تا بحال نداشته اید از دست بدهید. انعطاف پذیری و چالش پذیری درهدف گذاری الزامی است.

راه حل :
اطراف خود را از افراد ریسک پذیر پر کنید، افرادی که شما را تشویق می کنند. از افراد ترس پرور، کسانی که در حاشیه امن خود به سر می برند و شما را تشویق می کنند تا مانند خودشان باشید دوری کنید.
اگر قرار بود همه به حاشیه امن خود بچسبند، فضا کشف نمی شد، پیشرفت پزشکی اتفاق نمی افتاد و اشخاصی مثل مالالا که تحصیل را برای بانوان ضروری دید وجود نمی داشتند، آیا ناشناخته های شما شما از ناشناخته های آنها ترسناک تر است؟

 

۳- ترس از تغییر:

به محض حرکت به سمت هدف برخی روابط و چیزها را از دست خواهید داد. ممکن است با تغییراتی در سازمان یا کشور مواجه شوید، حرکت های بزرگی که شما را با شرایط و تجربه های جدید روبه رو می کنند. ترس از شرایط جدید ممکن است فرصت ها را از شما بگیرد یا حتی بدتر ترس از شکست را به جانتان بیاندازد.

راه حل:
قدم های مثبتی در جهت این تغییر بردارید. اگر تغییر ارتقایی در سازمان شما باشد شما در مورد آن دپارتمان و کارکنانش چه میدانید؟ چطور می توانید اطلاعات بیشتری کسب کنید؟ اگر تغییر پیدا کردن شغل جدید یا نقل مکان به شهر جدید است چطور می توانید اطلاعات بیشتر از شرایط جدید کسب کنید؟ اگر کسی را می شناسید که شرایطش مشابه شماست، با او مشورت کنید. همین که قدم مثبتی در جهت تغییر بر میدارید، ترس آرام میگیرد.

 

۴- ترس از عدم پذیرش

ایده تجاری بزرگی دارید و واقعا برای انجام این کار مصمم هستید. قدم هایی در این جهت برداشته اید و حاضرید تا طرح خود را با سرمایه گذاران به اشتراک بگذارید. اما ناگهان، هیچ چی! چرا؟ چون از رد شدن میترسید!
راه حل:
رد شدن دردناک است، همه می دانند و قبلا تجربه کرده اند، اما خب خوشبختانه برای این موضوع هم مثال خوبی وجود دارد. جی کی رولینگ نویسنده رمان هری پاتر قبل از چاپ کتابش ۲۰۰ بار از طرف ناشران مختلف رد شده بود تا اینکه یک ناشر تصمیم می گیرد شانس خود را امتحان کند. اگر به خود بقبولانید که ردشدن طبیعی است چون دیدگاه ها متفاوت است، نگاهتان به مسئله متفاوت خواهد شد. اگر کسی شما را رد کرد، خب اتفاقی است که افتاده، مهم پیدا کردن کسی است که شما و دیدگاهتان را بپذیرد.

 

۵- ترس از تکرار گذشته

همه ما اتفاقات تلخی را تجربه کرده ایم مثل شکست، تطبیق ناموفق با تغییرات، انتخاب اشتباه و مخالفت دیگران و اکنون در آستانه حرکت جدید، تمام آن اتفاقات که در ذهن ما ذخیره شده شده وارد صحنه می شوند و مانع حرکت به سمت اهداف مان می گردند.
راه حل:
اکنون شما عاقل تر و بزرگتر از گذشته اید. چیزهای زیادی آموخته اید؛ به علاوه بیاموزید که در حال زندگی کنید چرا که به راستی تنها در این زمان کاری از دستتان برمی آید. اگر کاری انجام بدهید همه این ترسها کم رنگ می شوند. اشتباهات معمولا اگر بررسی شوند درس های ارزشمندی در زندگی به حساب می آیند انسان ها حق اشتباه دارند و هیچ شخصی کامل بدنیا نیامده است. پس بهتر است این ترسها را از لحاظ هیجانی کنار بگذارید و روی تجربیات آموخته شده از اشتباهات خود بیشتر تمرکز کنید و ترس ها را بسپارید به جایی که به آن تعلق دارند.

در مطلب بعدی به بقیه موارد اشاره خواهد شد. امیدوارم از امروز روی ترس هایتان تمرکز کنید آنها را بشناسید و علت ها را بیابید اگر واقعاَ به کمک حرفه ای متخصصان نیازمند هستید از مراجعه به روانشناسان واهمه نداشته باشید برای سلامت روان و زندگی بهتر ما نیازمند کمک حرفه ای متخصصان هستیم.

 

 

عارفه منجم / درودها
دکترای روانشناسی، رواندرمانگر و استاد دانشگاه