ترس ها و اهدافمان – آیا ترس بین شما و هدفتان جدایی می اندازد؟ قسمت دوم

در مطلب گذشته در باره پنج نوع ترس که امکان دارد بین شما و هدف هایتان و رسیدن به آنها مانع شوند را مرور نمودیم و در ادامه به بقیه موارد می پردازیم.

در مطلب گذشته در باره پنج نوع ترس که امکان دارد بین شما و هدف هایتان و رسیدن به آنها مانع شوند را مرور نمودیم و در ادامه به بقیه موارد می پردازیم.

 

۶- ترس از روابط جدید
تغییر کردن و حرکت به سمت اهداف جدید با تشکیل روابط جدید همراه است. این تغییر برای کسانی که روابط قبلی خود را دوست دارند یا با تشکیل روابط جدید مشکل دارند کار سختی است. اگر شما جز این دسته از افراد هستید کارهایی برای انجام دادن لازم است.

راه حل:
چرا از تشکیل روابط جدید می ترسید؟ آیا فکر می کنید افراد جدید شما را جدی نمی گیرند؟ این تصورات به ترس از رد شدن هم مربوط است و اگر شما تصویر درستی از خود نداشته باشید می تواند وخیم تر هم بشود. توجه خود را به موفقیت های اجتماعی تان معطوف کنید. این کار واقعا جواب می دهد. اما اگر مشکل اساسی در مورد عزت نفس دارید بهتر است ابتدا روی افزایش عزت نفس کار کنید و راه های کاربردی برای افزایش آن را فراگیرید.

 

 

۷ – ترس از مخالفت
همه ما دلمان موافقت می خواهد. اینکه کسانی که دوستشان داریم با ما موافق باشند حس خوبی دارد. اما اگر این گونه نشد چه؟ اگر می خواهید به مخالفت ها تن بدهید پس با اهدافتان خداحافظی کنید.

راه حل:
قبل از همه چیر شاید مجبور شوید مدتی با مخالفین قطع رابطه یا روابط تان را محدود کنید. یا شاید هم به این مخالفت ها به چشم یک اتفاق گذرا نگاه کنید و تنها این افراد را در جریان روند کارتان نگذارید. معمولاَ افرادی در زندگی شما وجود دارند که از مخالفان حرکت شما به سوی اهدافتان هستند به دلایل مختلف و آسیب های دوران کودکی، و توجه نمایید که این افراد از اینکه نادیده گرفته شوند می ترسند، و این به خودشان مربوط است نه شما!
توضیح: منظورمان این است که وظیفه شما به عنوان یک فرد غیرمتخصص در دنیای روان فقط راهنمایی به آن هاست که با مراجعه به روانشناسان این مشکل را برطرف کنند همین و بس.

 

 

۸ – ترس از کنترل نداشتن روی دیگران
شاید احمقانه به نظر برسد اما وقتی از محیطی که روی افراد آن کنترل داشتید به محیط جدیدی که کنترلی روی آن ندارید نقل مکان می کنید، حداقل برای مدتی استرس شما افزایش می یابد و این میتواند ترسناک باشد. اما قدرت درونی و استعدادی که شما را بر دیگران برتری می داد هنوز هم پابرجاست نگران نباشید.
راه حل:
به این فکر کنید که وقتی مدیر نیستید مسئولیت های خاصی را هم ندارید و آزاد هستید، آن هم چه آزادی!

 

 

۹- ترس از دل شکستگی
این موضوع بیشتر به زندگی شخصی مربوط است تا زندگی حرفه ای. زخم ها و آسیب های قدیمی یا یادگیری ها و ارزش های خانوادگی، احتمالا َ ما را از روابط جدید می ترساند و ما فرصت برقراری یک رابطه عاطفی را از دست می دهیم، رابطه ای که میتواند نقطه عطفی در زندگیمان باشد.
راه حل:
ریسک پذیر باشید. آغوشتان را به سوی فرصت هایی که یک رابطه جدید می تواند با خود به همراه بیاورد باز کنید. می توانید آرام و هوشیارانه در این مسیر قدم بگذارید اما وقتی یک رابطه عاطفی شکل گرفت کل زندگی شما رو به رشد خواهد بود و این رشد خودش را در زندگی حرفه ای و رسیدن به اهدافتان، نشان می دهد.
توضیح: می دانیم که رابطه های صحیح و درست رشد دهنده و بالنده شخصیت ماست. افرادی می توانند بهترین انتخاب ها را در زندگی داشته باشند که روی خودشناسی و سلامت روان خود کار کردند و آسیب ها و بازدارنده های رشد و تحول شخصیت خود را می شناسند.

۱۰ – ترس از موفقیت ! عجیب به نظر میرسد نه؟!
اما گاهی حرکت به سمت هدف خوشایندتر از به هدف رسیدن است.
به تاخیر انداختن!! : با این کار همیشه هدفی دارید که به آن مشغول باشید. ترس از هدف گذاری مجدد مشکل شماست! اگر این هدف تمام شد نوبت بعدی است. آیا هدفی دارید؟ اگر هدفی تعیین نکنید دیگران چه می گویند؟
راه حل:
با لذت به سمت هدفتان حرکت کنید. اگر به آن دست یافتید و پر از رضایت و حس خوب شدید مجازید تا هر وقت می خواهید به آن ببالید. ادامه زندگی به خودتان بستگی دارد. برخی تنها یک هدف دارند و همه هم و غمشان رسیدن به آنست. برخی ترجیح می دهند هدف دیگری داشته باشند. در هر صورت خودتان باشید.

 

 

 

در خاتمه، آیا با این ترس ها روبه رو بوده اید؟ احتمالا پاسخ تان مثبت است. با یک بار شناختن و کنار آمدن با این ترس ها فرصت جبران کردن و کنار آمدن با آن را خواهید داشت یا دمان باشد که :

A goal without a plan is just a wish

 

خوشحال می شویم تجربیات خود را با ما درمیان بگذارید و بگویید: “راه حل پیشنهادی شما چیست؟
ممنون از فرصتی را که برای مطالعه در نظر گرفتید لطفا نظرا ت خود را جهت افزایش کیفیت مطالب با ما به اشتراک گذارید.

 

عارفه منجم / درودها
دکترای روانشناسی، رواندرمانگر و استاد دانشگاه