روابط عمومی نوین ایران

فرناندو کورباتو ، پدر پسووردهای امنیتی رایانه ها در گذشت!

فرناندو کورباتو، پدر پسورد های امنیتی رایانه ها درگذشت! اخیرا و همین تازگی، قسمت امنیت کامپیوترها فقط یکی از بنیانگذاران خود را از دست داد. فرناندو کورباتو (Fernando J. Corbató)، مخترع پسورد و رمز امنیتی رایانه های کامپیوتر، شخصی که گذرواژه های امنیتی کامپیوتر را اختراع کرد، در سن ۹۳ سالگی فوت کرده است.

فرناندو کورباتو پدر امنیت کامپیوترها

 

فرناندو کورباتو، پدر پسورد های امنیتی رایانه ها درگذشت! اخیرا و همین تازگی، قسمت امنیت کامپیوترها فقط یکی از بنیانگذاران خود را از دست داد. فرناندو کورباتو (Fernando J. Corbató)، مخترع پسورد و رمز امنیتی رایانه های کامپیوتر، شخصی که گذرواژه های امنیتی کامپیوتر را اختراع کرد، در سن ۹۳ سالگی فوت کرده است. او همچنین به طور چشمگیری سرعت بخشیدن به محاسبات کامپیوتری را بهبود بخشیده است. Corbato یکی از افرادی بوده است که به تکنولوژی های امنیتی و همچنین به سرعت محاسبات کامپیوتر های شخصی بسیار کمک کرده است.

 

اختراع پسورد کامپیوتر تنها دستاورد کورباتو نبود. سیستم اشتراک زمانی سازگار او که استفاده همزمان از منابع کامپیوتری را ممکن می ساخت، زمان پاسخ دهی کامپیوترها را هم از چند ساعت به چند ثانیه کاهش داد و آن ها را کاربردی تر کرد. اگرچه این روزها دنیای کامپیوتر به سمت حذف پسوردها می رود، اما نقش فرناندو در امنیت دنیای مجازی غیرقابل انکار است.

 

فرناندو در رابطه با پسوردها گفته بود: «متاسفانه با اینترنت پسوردها دیگر به یک کابوس تبدیل شده اند. فکر نمی کنم دیگر کسی بتواند تمام پسورد ها را به خاطر بیاورد. این مشکل دو راه حل برای کاربران باقی گذاشته: یا پسورد هایشان را روی کاغذ بنویسند که اصلاً توصیه نمی شود، یا از برنامه های مدیریت پسورد استفاده کنند. هر دو این راه حل ها باعث زحمت کاربران هستند.»

 

بعد از اختراع و راه اندازی پسورد برای کامپیوتر، محققان MIT نیز برای ایجاد سیستم همگانی سازگار با زمان، مفهوم چند حساب کاربری محافظت شده توسط رمز عبور را طراحی کردند، که اجازه می دهد چندین نفر به یک کامپیوتر به صورت هم زمان و با اکانتهای مختلف، وارد شوند.

 

 

قانون Corbato’s

 

کورباتو در مصاحبه ای با وال استریت ژورنال در سال ۲۰۱۴ گفت که این مسئله فقط ایجاد “بخش بندی کردن” و حفظ حریم خصوصی را برای کامپیوتر های شخصی در پی داشته است، اما این حرکت به ایجاد امنیت دیجیتال نیز تا کنون بسیار کمک کرده. اما این تنها تلاش پیشگام آقای Corbato نبوده است.

 

او با استفاده از مدل همزمان CTSS توانسته است تا زمان انتظار برای پاسخ های رایانها را از ساعت به ثانیه کاهش دهد که این اقدام کورباتو، این فناوری کنونی را بسیار عملی ساخته است. اصولاً برنامه‌نویسان، کورباتو را به خاطر “قانون کورباتو” می‌شناسند که می‌گوید تعداد خط‌های برنامه‌ای که یک برنامه‌نویس در یک بازه زمانی می‌نویسد، ثابت و مستقل از زبان برنامه‌نویسی است.

 

در عین حال، سیستم چندرسانه ای او برای سیستم عامل های آینده مانند لینوکس با کنترل های حریم خصوصی دقیق تر، یک سیستم فایل سلسله مراتبی و دیگر ویژگی هایی که مردم امروزه به آن اعتماد دارند، مناسب کارآمد بوده است.

 

او همچنین پشت انگیزه قانون “Corbato’s” بوده است، که ادعا می کند که برنامه نویسان یک مقدار کد را بدون در نظر گرفتن زبان مورد استفاده خود، در کل، می نویسند. این بر اساس استفاده از زبان های سطح بالا به جای کد close-to-the-metal بوده است که به طور معمول زمان بیشتری برای نوشتن می گرفتند.

 

کورباتو در سال های پس از ایجاد پسورد نیز آگاه بود که گذرواژه ها همچنان نیز مشکلات خود را دارند، وی به WSJ گفت که اینترنت پسووردها را به «نوعی کابوس» تبدیل کرده است. اما این نیز مخفی نیست که صنعت گذرواژه ها در حال تغییر کردن است تا هرگونه ربودن حساب و رفع ابهام را بهبود بخشد. با این حال، شکی نیست که آقای Corbato کمک ویژه ای به ایجاد اصول محاسبات مدرن کرده است.