استفاده از زبان بدن تاثیری عمیق درتبلیغات

از جمله روش های تبلیغات و بازاریابی به زبان بدن نیز میتوان اشاره کرد که تاثیر زیادی درافزایش درآمد و تأثیرگذاری بیشتر بر روی افراد دارد .زبان بدن در بازاریابی و تبلیغات یک روش غیرکلامی است که تمرکز مشتری را به سمت هدفی که شما می خواهید متمایل می کند.

در این نوشتار با ما همراه باشید تا ببینید چگونه می توان از زبان بدن در بازاریابی و تبلیغات برای افزایش درآمد و تأثیرگذاری بیشتر استفاده کرد.

۱- مسیر توجه مشتری را به سمت کالا یا خدمات متمایل کنید

عموما در تبلیغات یک تمرکز اصلی برای دنبال کردن هدف وجود دارد. مثلا عبارت «اینجا کلیک کنید» توجه مشتری را به خود جلب می کند تا به موضوع مورد نظر شما برسد.

درواقع زبان بدن در بازاریابی و تبلیغات یک روش غیرکلامی است که تمرکز مشتری را به سمت هدفی که شما می خواهید متمایل می کند. مثلا می توان در تبلیغات شخصی را نشان داد که نگاهش در جست وجوی کالا یا خدمات مورد نظر شماست و به آن سو خیره شده است.

انسان ها به طور غریزی تمایل دارند به چیزی که دیگران نگاه می کنند و دنبالش می روند توجه نشان دهند. بنابراین اگر شما گزینه «همین الان خرید کنید» را در تبلیغات تان بگنجانید سعی کنید یک مدل تبلیغاتی هم کنارش داشته باشید که نگاهش به محصول یا خدمات شماست و پیام اصلی برند و کسب و کار شما را جست وجو می کند.

۲- چشم ها به عنوان یک نشانه عمل می کنند

این یک قاعده کلی است که افراد وقتی برای نخستین بار به یک عکس نگاه می کنند قبل از هرچیز چشم هایش را می بینند، بنابراین وقتی از تصویری استفاده می کنید که چشم هایش به کالا یا خدمات شما خیره شده است و آن مسیر را دنبال می کند، خواه ناخواه مشتریان تان را به توجه به آن سمت و سو سوق می دهید.

۳- اشاره کردن روش غیرکلامی خوبی است

اشاره کردن روش غیرکلامی مناسبی است تا به مخاطب تان این پیام را برسانید که به همان طرفی که مدنظر شماست نگاه کند و توجهش به آن سمت جلب شود. به همین دلیل است که معمولا آرشیو عکس هایی که به نوعی در حال اشاره کردن به موضوعی هستند یا به جای خاصی نگاه می کنند یا به هر ترتیب جهت خاصی دارند بسیار محبوب هستند.

درواقع این یک راه بسیار عالی برای جذب افراد به تمرکز روی محصول یا خدمات شماست. تصویر زیر را ببینید که یک نفر با چراغ قوه پیام اصلی تبلیغات را روشن و به آن اشاره کرده است و شما با نخستین نگاه که به تصویر می اندازید نظرتان به پیام جلب می شود.

۴- به چهره های شاد و خوشحال توجه می شود

ما در مغزمان نورون هایی داریم که به نورون های آیینه ای معروف هستندو این نورون ها تمایل دارند به شکل آینه وار از تصویری که می بینند تقلید کنند و معمولا به خاطر احساس همدلی وقتی یک صورت با نوع خاصی احساس را می بینیم به طور ناخودآگاه آن احساس در ما تبلور می یابد.

مثل زمانی که شخصیت یک فیلم در حال گریه کردن است و صورت ما ناخودآگاه حالت حزن و اندوه و گریه به خودش می گیرد. با توجه به این نظریه استفاده از چهره های شاد و خوشحال ایده خوبی به نظر می رسد، چرا که اگر افراد با صورت هایی پریشان و ناخوشایند در تبلیغات استفاده کنیم این احساس پریشانی و گیجی و ناخوشایندی به مشتری هم انتقال می یابد، اما وقتی یک شخصیت با صورت خندان و خوشحال محصول یا خدمات را تبلیغ می کند، این احساس شادی و موفقیت به مخاطب (مشتری) هم انتقال می یابد و نشان از یک خرید خوب و خوشایند و موفقیت آمیز دارد.

۵- بچه ها در تبلیغات خیلی مهم هستند

مغز ما عاشق نگاه کردن به کودکان است، بنابراین اگر محصول شما امکان استفاده از یک نوزاد یا کودک را در تبلیغات خود دارد معطل نکنید و از یکی از این بچه های تودل برو استفاده کنید.

مغز ما همواره نگاه کردن به نوزادان را بسیار دوست دارد، بنابراین اگر امکان استفاده از تصویر یک نوزاد در تبلیغات شما وجود دارد، حتما از آن استفاده کنید.

یادتان باشد تصویر بچه ها بخش دیگری از مغز انسان ها مخصوصا زنان را فعال می کند که از آنان فردی با شخصیت خونگرم ومهربان می سازد و این احساس مهربان بودن میل به خرید را افزایش می دهد.

۶- گشاد کردن حدقه چشم یا همان مردمک مهم است

چارلز داروین در ۱۸۷۰ نشان داد زمانی که حس ترس بر ما غلبه می کند (بیشتر در زمان پرواز یا جنگیدن) مردمک چشم مان بیش از حالت طبیعی گشاد می شود تا امکان رصد محیط بیشتر فراهم شود. وقتی ما بتوانیم بیشتر و دقیق تر ببینیم امکان زنده و سالم ماندن مان از خطرات اطراف بالا می رود. جالب است بدانید این گشاد شدن چشم ها زمانی که به چیز مورد علاقه و دوست داشتنی هم نگاه می کنیم اتفاق می افتد.

در ۱۹۶۵ یک روان شناس به نام اکهارد هس رابطه میان مردمک چشم و نسبت اندازه آن با حالات درونی انسان را مورد بررسی قرار داد.

تحقیقات وی در دانشگاه شیکاگو نشان داد که مردمک چشم انسان به تصاویر عاطفی واکنش نشان می دهد. اگر تحریکی برای انسان خوشایند باشد، مردمک باز می شود و اگر ناخوشایند باشد، مردمک جمع می شود.

علاوه بر این محققان دریافتند افراد به اشخاصی که مردمک چشم گشادتری دارند توجه بیشتری نشان می دهند. بنابراین اگر می خواهید جذابیت محصول و خدمات تان و به عبارت بهتر جذابیت تبلیغات تان را افزایش دهید سعی کنید با استفاده از فتوشاپ اندازه مردمک چشم را گشاد تر نشان دهید. اگر به بیشتر تبلیغات دقت کنید می بینید عموم تبلیغ کنندگان از این ترفند استفاده می کنند.

۷- از روان شناسی رنگ ها استفاده کنید

تحقیقات نشان می دهند که رنگ ها تا حد زیادی بر روحیه و درک ما از محیط و اطراف مان تأثیرگذار هستند.

۸- فرمایش پول را فراموش نکنید!

استفاده یا عدم استفاده از نماد پول یا واحد پول روش بسیار مهمی برای افزایش میزان فروش است که برای این موضوع به دو روش می توان اقدام کرد؛ اول اینکه محققان دریافتند که حذف نماد $ (در کالاهای خارجی یا نوشتن عبارت تومان کنار کالاهای داخلی) از جلوی اعداد به تعدیل شدن قیمت برای مشتریان کمک می کند.

در روش دوم به این شیوه عمل کنید که در صورت امکان قبل از اینکه لیست قیمت اصلی را ارائه دهید یک لیست با قیمت بالاتر اعلام کنید و بعد از آن قیمت اصلی را اندکی پایین تر است بیان کنید. مثلا در مورد فروش یک شامپوی مخصوص فروشنده در پیام تبلیغاتی بیان می کند که بیشتر محصولات مانند این شامپو بیش از ۱۰۰ هزار تومان قیمت دارند، درحالی که ما فقط با ۳۹ هزار تومان این کالا را به شما عرضه می کنیم.

۹- به جای توجه به گروه های کانونی به عملکرد خود اعتماد کنید

بسیاری از افراد برای سنجش و ارزیابی تبلیغات شان از دوستان و اعضای خانواده خود سوال می کنند، اما باید گفت این اصلا روش خوبی برای ارزیابی کارایی و اثرگذاری پیام تبلیغاتی شما نیست.

اغلب مغز منطقی ما تصمیمات متفاوتی نسبت به مغز عاطفی ما می گیرد و باید گفت تصمیمات مغز عاطفی است که اغلب منجر به تصمیم رفتار خرید ما می شود.

به این مثال توجه کنید؛ در یک آزمایش پژوهشگران از ۳۰ آدم سیگاری که قصد ترک سیگار داشتند، خواستند که به سه تبلیغ ترک سیگار مختلف از تلویزیون نگاه کنند که در پایان همه آن تبلیغ ها شماره تماس با بخش ترک سیگار مؤسسه ملی سرطان پخش می شد. در این پژوهش این افراد باید اثر بخشی این سه تبلیغ A B C را به ترتیب انتخاب می کردند. در پایان تماشای تلویزیون این افراد تبلیغات مربوط به کمپین A و B را بهتر و مؤثرتر تشخیص دادند و کمپین C را کم اثرتر از بقیه بر شمردند. همچنین پژوهشگران این تبلیغات را به تعدادی از کارشناسان حوزه ترک سیگار هم نشان دادند که آنها هم تبلیغات کمپین A و B را بهتر تشخیص دادند.

سپس پژوهشگران از این افراد سیگاری خواستند درحالی که درون دستگاه MRI هستند و اسکن مغزی می شوند به این تبلیغات نگاه کنند. نتیجه بررسی اسکن مغزی بسیار جالب و عجیب بود چراکه در زمان پخش تبلیغ کمپین C فعالیت قشر فوقانی مغز بسیار زیاد شد و نشان از تأثیر بیشتر و بهتر این آگهی بر فرد داشت حال آنکه این فرد قبلا اعلام کرده بود کمپین A و B برایش جالب تر بوده است! البته در بررسی بعدی هم مشخص شد که تماس ها با مرکز ترک سیگار کمپین C ده ها برابر آن دو گروه منتخب دیگر بوده است و مردم به کمپین سوم واقعا اقبال خرید نشان داده اند.

بنابراین برای ارزیابی اثرگذاری پیام تبلیغاتی خود سراغ گروه های کوچک متمرکز نروید و بگذارید محصول یا خدمات تان در یک گوشه از بازار امتحان شود و پاسخ های واقعی خرید مردم را داشته باشید.

۱۰- نشان دهید که محصول تان آماده مصرف است

شما باید به طور غیرمستقیم به مشتریان خود نشان دهید که محصول تان کاملا آمادگی استفاده را دارد. مثلا اگر تبلیغ یک خوراکی را می کنید عکس همان خوراکی را در وضعیتی که یک قاشق داخلش قرار دارد بگذارید تا به مشتری تان این پیام را بدهید که این خوراکی منتظر است تا توسط شما به راحتی و سرعت مصرف شود. اینکار شما به مغز پیام می دهد که میل به خوردن این خوراکی بسیار بالا است.

اگر گزینه انتخابی شما آگهی الف است کاملا درست حدس زده اید. این وضعیت که به آن اثر ترسیم بصری گفته می شود به شکل غیرکلامی گرایش مشتری را تغییر می دهد و اعلام می کند که این محصول آماده خریداری و مصرف است.

دو محقق به نام های رایان الدر و اردنا کریشنا در تحقیقات خود متوجه شدند که اگر در تبلیغات محصول در دست غالب (معمولاً دست راست) نشان داده شود میزان فروش را به شدت افزایش می دهد.

در نهایت اینکه یادتان باشد پیام های غیرکلامی و غیرمستقیم در تبلیغات تان می تواند تا حد زیادی روی میزان فروش تأثیر بگذارد.