غلبه بر استرس هنگام سخنرانی

غلبه بر استرس هنگام سخنرانی شاید یکی از مهم ترین عباراتی باشد و افرادی برای دفعات اول سخنرانی می کنند یا قرار است در جمعی صحبت کنند

غلبه بر استرس هنگام سخنرانی شاید یکی از مهم ترین عباراتی باشد که افراد در اینترنت جستجو می کنند و خوب معمولا تعداد زیادی از این افراد برای دفعات اول است که سخنرانی می کنند یا قرار است در جمعی صحبت کنند. اگر شما هم جزء این دسته هستید با ما همراه باشید.

استرس چی هست؟

استرس یا همان فشار روانی در واقع پاسخ بدن شما به تنش هایی است که در طول روز برایتان پیش می آید. بهتر است بگویم واکنش شما به مواردی است که از نظر سما یک تنش و در خطر بودن به حساب می آید. پس با این وجود ممکن است اتفاقی برای یک فرد استرس زا باشد و برای دیگری چندان مهم نباشد. در قسمت بعد در مورد طرز فکر در استرس صحبت می کنم. اما از حق نگذریم یکی از پیشگامان موضوع استرس آقای هانس سلی است که تحقیقات زیادی را در مورد استرس انجام داده است. استرس می تواند موقتی باشد و سریع رفع شود یا مزمن باشد و در طی سالیان با شما همراه باشد. مثلا استرس دیر رسیدن به محل کار یا استرس دیدن رئیس می توانند موقتی یا مزمن باشند.

 

 

طرز  فکر افراد چه تاثیری روی میزان استرسشان می گذارد

مفهوم طرز فکر را خانم کارول دوکب ه صورت جالبی برررسی کردند.

با و جود آسایش زیادی که زندگی ماشینی و پیشرفته امروز برایمان فراهم آورده استرس بیشتری هم در زندگی مان به وجود آمده است. البته میزان کم استرس بسیار مفید است اما این استرس زیاد است  که ما را از توان می اندازد و نگرانی محصول اصلی آن می شود. در مقاله ی زیر در مورد باور دینی در کم کردن ترس صحبت کرده ام . باور دینی می تواند استرس و ترس را به میزان زیادی کاهش دهد.

 

نمی توان با استرس سخنرانی مقابله کرد بلکه باید…

 

به مهار و مدیریت آن پرداخت. جمله ای که در این موارد به کار می برم این است کهاگر استرس سخنرانی را مدیریت نکنیم این استرس است که ما را مدیریت می کند.

احتمالا می دانید که تفاوت استرس و اضطراب چیست؟

استرس، ترس از چیزی معلوم است و اضطراب، بیشتر به موارد مبهم و نامعلوم بر می گردد. یعنی دقیقا نمی دانیم چه اتفاقی قرار است بیفتد و همین باعث اضطراب و دلشوره ما می شود. البته ما در این مقاله به اختلال اضطراب و یا استرس نمی پردازیم.

چرا «مدیریت استرس در سخنرانی» به جای «غلبه بر استرس هنگام سخنرانی»

همان گونه که گفتم استرس را نمی توان به کلی نابود کرد اما می توان آن را به شیوه ای هنرمندانه مدیریت کرد به گونه ای که به هیجان و نشاط سخنرانی ما کمک کند. اول باید دلیل استرس را بدانیم تا بتوانیم وارد راه حل شویم.استرس می تواند دلایل متعددی داشته باشد. آماده نبودن متن سخنرانی، بداهه سخنرانی کردن، بالا بودن اعتبار مخاطبان در سخنرانی ، اطاعات کم از مخاطبان و… دلایلی برای ایجاد استرس در سخنرانی هستند.اما درصد زیادی از استرس سخنرانی را می توان کم کرد. مثلا با آماده کردن اصولی متن سخنرانی، تمرین چند باره قبل از سخنرانی  یا تسلط چند برابری بر موضوع سخنرانی می توانید استرس تان را به مقدار زیادی کم کنید.