پاسخ روابط عمومی آستان قدس رضوی به خبرگزاری ایرنا

روابط عمومی آستان قدس رضوی با ارسال جوابیه‌ای به خبرگزاری جمهوری اسلامی، از موضعگیری این رسانه درباره تشکیل یگان حفاظت حرم مطهر انتقاد کرد.

به گزارش خبرگزاری میزان ،روابط عمومی آستان قدس رضوی با ارسال جوابیه‌ای به خبرگزاری جمهوری اسلامی، از موضعگیری این رسانه درباره تشکیل یگان حفاظت حرم مطهر انتقاد کرد.

متن جوابیه به شرح زیر است:

باسمه تعالی
مدیرعامل محترم خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)

با سلام و احترام، پیرو انتشار گزارشی در خصوص تشکیل یگان حفاظت آستان قدس رضوی در آن رسانه و انجام مصاحبه‌ای با آقای فلاحت پیشه؛ رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در این باره، توضیحاتی جهت تنویر افکار عمومی ارائه می‌شود که لازم است مطابق قانون مطبوعات در آن رسانه محترم منتشر گردد:

تشکیل یگان حفاظت در همه دستگاه‌هایی که فعالیت آنان به حجم قابل توجهی ازکارکرد‌های انتظامی نیاز دارد، امری متداول و قانونی بوده و در حال حاضر نیز برخی نهاد‌ها هم، چون سازمان میراث فرهنگی، سازمان حفاظت محیط زیست و … در راستای انجام وظایف خود دارای یگان حفاظت می‌باشند.

آستان قدس رضوی نیز به عنوان یک نهاد فرهنگی و اجتماعی دارای ارتباطات گسترده عمومی، چه در حرم مطهر رضوی (ع) و چه در اماکن متعلقه و موقوفات سراسر کشور، دارای نیاز‌های انتظامی، امنیتی و حراستی متعددی است که تاکنون نیز این نیاز‌ها از طریق واحد‌های ایجاد شده در ساختار آستان و نیز همکاری دستگاه‌ها و نهاد‌های انتظامی و امنیتی مرتفع می‌شده است.

اما از آنجا که نوع تعاملات عمومی آستان قدس ویژگی‌های خاص خود را داشته و مخصوصاً نحوه مواجهه حفاظتی و امنیتی با مردم و زائران بارگاه ملکوتی حضرت رضا (ع) می‌بایست در خور این جایگاه مقدس و متناسب با شان زائران باشد، و همچنین جهت یکپارچه سازی سامانه‌های مختلف دخیل در این فعالیت‌ها، مطابق ماده ۳۵ قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور در جهت تشکیل یگان یکپارچه حفاظت اقدام نمود.

یادآور می‌شود، ماده ۳۵ قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور مصوب ۱۰/ ۱۱/ ۱۳۹۵ مجلس شورای اسلامی، دستورالعمل تشکیل یگان‌های حفاظت دستگاه‌های اجرایی، طی گردشکار شماره ۷۸۵۴۱ مورخ ۲۷/ ۹/ ۱۳۹۶ به محضر مقام معظم رهبری و فرمانده کل قوا تقدیم گردیده و در تاریخ ۱۴/ ۱۲/ ۱۳۹۶ به تصویب معظم له رسیده است.

در این ماده آمده است: «دستگاه‌های اجرایی در صورت نیاز به یگان حفاظت مکلفند پس از کسب موافقت و مجوز ستاد کل نیرو‌های مسلح نسبت به تشکیل یگان‌های حفاظت اقدام کنند. این یگان‌ها از نظر بکارگیری سلاح و مهمات تابع ضوابط نیرو‌های مسلح می‌باشند و با رعایت ضوابط نیروی انتظامی تحت نظر بالاترین مقام دستگاه ذی ربط اداره می‌شوند.»

آستان قدس رضوی نیز از همین رویه قانونی در راستای تشکیل یگان حفاظت تبعیت نموده است و پس از کسب مجوز‌های قانونی از ستاد کل نیرو‌های مسلح، این یگان ایجاد و حکم فرماندهی آن نیز از جانب فرمانده محترم نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران صادر گردید و طبیعتاً تحت قوانین مربوطه فعالیت خواهد کرد.

جای تعجب است خبرگزاری رسمی دولت جمهوری اسلامی ایران که از وجود یگان‌های حفاظت مستقل در بسیاری از ساختار‌های فرهنگی و اجتماعی دولت اطلاع دارد و علی القاعده می‌بایست بیش از سایر رسانه‌ها از قوانین موضوعه در این خصوص آگاهی داشته باشد، با انتشار گزارشی جهت دار و کنار هم قرار دادن موارد بیربط، در صدد برآمده تا یک اقدام کاملا قانونی و متعارف را حرکتی دارای ابهام و غیرمتعارف جلوه دهد.

روابط عمومی آستان قدس رضوی

انتهای پیام/