آینده از آن انسان ارتباطی است

همایش جامع و تخصصی روابط عمومی به همت خانه ارتباطات و همکاری استانداری اصفهان، اتاق تعاون ایران، سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان، خانه مطبوعات استان اصفهان، انجمن صنفی روزنامه نگاران استان اصفهان و اتاق تعاون استان اصفهان با رویکرد اقتصاد، توسعه و تعاون در سالن همایش های کتابخانه مرکزی اصفهان برگزار شده بود، بیش از دویست نفر از علاقه مندان، اساتید ارتباطات، روزنامه نگاران و کارشناسان روابط عمومی شرکت نموده بودند.

همایش جامع و تخصصی روابط عمومی در سالن همایش های کتابخانه مرکزی اصفهان برگزار شد

به گزارش روابط عمومی نوین ایران ، هادی زمانی رئیس شورای راهبردی دومین کنفرانس بین المللی رویکردهای نوین روابط عمومی ایران در همایش جامع و تخصصی روابط عمومی نصف جهان ضمن بیان این مطلب گفت: خدا رحمت کند مرحوم گلشنی را ، وقتی که می دیدند روزنامه ای با نقدهای غیر منصفانه خود باعث کدورت و جدایی همکاران می شود ، به آنها تذکر می دادند و تلاش می کردند قلب ها را به یکدیگر نزدیک تر کند . مرحوم گلشنی استاد بزرگ اخلاق روزنامه نگاری بود که قلمش جز در راه اطلاع رسانی و آگاه سازی عموم بر کاغذ نمی لغزید . این ایده از همان سال ها همیشه برایم جذاب بود و آن را یک آرمان محقق شدنی می دانستم .اکنون دیگر همه دوستان و اهالی رسانه و مطبوعات می دانند که برای موفقیت تنها و تنها یک راه بیشتر وجود ندارد . احترام ، همدلی ، کار گروهی و خرد جمعی.در حقیقت منافع همه ما در هم گره خورده است ، چه رسالت متعالی مان درتزریق ایده های ناب به اندیشه ها و بارور کردن خرد تک تک افراد جامعه و ایجاد روحیه خدمت به دیگران و محبت به هم نوعان و چه خواست ها و نیاز های صنفی مان که از حقوق و مزایا و بیمه و خودرو تا منزلت اجتماعی ادامه می یابد .

سال ها دور از هم بودن را تجربه کردیم و اکنون خرسندم تا در «همایش جامع و تخصصی روابط عمومی نصف جهان« شاهد تجربه با هم بودن هستیم.همایش تخصصی که به همت خانه ارتباطات ، انجمن صنفی روزنامه نگاران خانه مطبوعات و همراهی استانداری و شهرداری محقق شد .

دکتر هادی زمانی با همان بیان شیوا و اثربخش تنها را تحقق شهر هوشمند به عنوان آرمان شهر تاریخی همه حکما و فضلا را وجود انسان ارتباطی دانست . انسانی که با ویژگی هایی چون راستگویی ، نظم ، مبارزه دایمی با هدر رفت ها -تواضع و فروتنی – علم اندوزی – یکپارچه سازی – پس انداز اجتماعی- ارتباط مستمر ، هوشمندسازی و خدمت مستمر به دیگران ؛تکنولوژی را مبنایی برای رفاه و آسایش بشریت کرده و شهری ارزان، در دسترس و آسوده را به ارمغان می آورد .

با شکل گیری شهر هوشمند و رشد تکنولوژی و ایجاد هوش مصنوعی شهر هوشمند زمینه ای را ایجاد می کند تا انسان ارتباطی گام از عصر فرامدرن فراتر نهاده و عصری تازه به نام انسان هوشمند را تجربه کند .

عضو هیأت امنای خانه ارتباطات ، با ذکر دیدگاه های اندیشمندان این حوزه گفت : ارتباطات فراتر از هر آنچه که تصور کنید به زودی به یک ایدئولوژی جهانی تبدیل خواهد شد و جای مارکسیسم ، لیبرالیسم و هر ایدئولوژی سیاسی دیگری را خواهد گرفت.

این ایدئولوژی با برخورداری از ویژگی هایی چون مبتنی بر وظیفه روابط عمومی زندگی ، جهان شمولی ، فناوری و خدمت رسانی؛ شهروندان را از انسان های منفعل به سوی شفافیت ، مشارکت، شناخت واقعی ، ارزش آفرین و توسعه پایدار سوق می دهد .

 

 

دکتر محمد مهدی فتوره چی مدیرگروه رسانه،آینده پژوهی و فرهنگ مؤسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی دانشگاه تهران با همان تواضع و فروتنی همیشگی موضوع سخنرانی شان را که چشم انداز و ماموریت روابط عمومی های ناب در عصر اطلاعات بود را با قدردانی از زحمات دکتر نطقی پدر روابط عمومی ایران آغاز کرده و گفتند:عصر حاضر عصر اطلاعات عصر چالش ها، چشم اندازها و ماموریت های جدید معطوف به آینده است.گسترش روزافزون فاوا و ورود به جهانی شبکه ای، آغاز عصر ارتباطات مجازی و پیدایش رسانه های تعاملی و گسترده موجب تغییر ماموریت ، چشم انداز و چالش هایی در سازمان ها و واحد ها همگام با تغییر کارکردها و نقش های جدید سازمانی و پیدایش راه اینده نگر و دانش محور و مکفاهیمی نوپدید همچون مسوولیت اجتماعی ، تولید محتوای، روابط عمومی های جدید دستخوش تغییرات اساسی شده اند. این پژوهشگر برجسته و استاد بزرگ ارتباطات و اطلاعات در پاسخ به این سوال که جهان تا پایان قرن حاضر چگونه خواهد بود؟ گفت:«رِی کورزویل» ، نویسنده ، مخترع و آینده ‌پژوه آمریکایی ، وضعیت جهان را تا پایان قرن بیست‌ویکم پیش‌بینی کرده است. او کسی است که باور دارد نامیرایی انسان تا سال ۲۰۵۰ دست‌یافتنی می‌شود.

رِی کورزویل (Ray Kurzweil) متولد ۱۲ فوریه ۱۹۴۸ در نیویورک است. او قطعاً یک دیوانه نیست! بلکه یک تکنولوژیست بزرگ جهانی است که ازقابلیت‌های رو به رشد تکنولوژی به خوبی آگاه است ، تا جایی‌که بیل‌گیتس ، او را بهترین پیش‌بینی ‌کنندۀ آیندۀ هوش مصنوعی معرفی می‌کند.

ری‌کورزویل تاکنون ۲۰ دکترای افتخاری دریافت کرده ، ۷ کتاب مهم و پرفروش در زمینه تکنولوژی دارد و اختراعاتی مثل اسکنرهای مسطح و ماشین‌های تبدیل چاپ به گفتار را در کارنامه خود دارد. او یکی از بنیان‌گذاران دانشگاه تکینگی (Singularity) است و مستقیماً توسط «لری پیج» برای توسعۀ هوش مصنوعی شرکت گوگل انتخاب شده است.

ری‌کورزویل تأکید می‌کند که ما در برهۀ هیجان‌انگیزی از تاریخ بشر زندگی می‌کنیم و پیش‌بینی‌های شگفت‌انگیزی از آینده دارد.پیش‌بینی‌های او حاصل درکی است که از قدرت «قانون مور» و به‌ویژه قانون بازده شتاب دارد. این قوانین بیان می‌کنند که فناوری اطلاعات خط سیر پیش‌بینی‌پذیری را دنبال می‌کند.

قانون بازده ‌شتاب ری‌کورزویل می‌گوید که رشد بی‌امان ، پیش‌بینی‌پذیر و نمایی‌ فناوری ، انسان‌ها را به دورانی می‌برد که کورزویل آن را سینگولاریتی (تکینگی) می‌نامد.بسیاری از ما آن ‌چه را که ری‌کورزویل می‌بیند، نمی‌بینیم چراکه هنوز در مراحل آغازین این رشدِ نمایی هستیم. شاید خیلی از افراد نسبت به پیش‌بینی‌های کورزویل نگران باشند، اما خود او نسبت به دوران پیشِ رو امیدوار است و آینده خوبی را پیش‌بینی می‌کند.حال نگاهی می‌کنیم بر پیش‌بینی‌های “ری کورزویل” در مورد آیندۀ تکنولوژی:

سال۲۰۱۹: خداحافظی کامپیوترهای شخصی و لوازم جانبی آن‌ها با کابل و سیم
سال۲۰۲۰: افزایش قدرت کامپیوترهای شخصی با امکان مقایسه آن‌ها با توان مغز انسان
سال۲۰۲۱: امکان دسترسی به اینترنت بی‌سیم در ۸۵درصد از نقاط کره زمین
سال۲۰۲۲: وضع قانون رفتار انسان‌ها و ربات‌ها در آمریکا و اروپا (تعیین وظایف و حوزه فعالیت ربات‌ها(
سال۲۰۲۴: اجباری شدن هوش کامپیوتری در خودروها (قانون منع استفاده از خودروهای فاقد هوش مصنوعی)
سال۲۰۲۵: تشکیل بازارهای بزرگ عضوهای مصنوعی بدن انسان
سال۲۰۲۶: تمدید عمر به ازاء هر ثانیه به کمک پیشرفت علم
سال۲۰۲۷: تبدیل ربات‌های خدمتکار با توان انجام کارهای سخت ، به یک ابزار و دستگاه معمولی در زندگی روزمره انسان
سال۲۰۲۸: ارزان شدن و در دسترس قرار گرفتن انرژی خورشیدی برای مصرف ساکنان زمین
سال۲۰۲۹: هوشمند شدن کامپیوترها در چارچوب مدل‌سازی کامپیوتری مغز انسان
سال۲۰۳۰: گسترش استفاده از نانوفناوری در صنعت
سال۲۰۳۱: استفاده از چاپگرهای سه‌ بعدی اعضاء بدن در تمام بیمارستان‌ها»
سال۲۰۳۲: استفاده از نانوربات‌ها در علم پزشکی (حذف مواد زائد از بدن و اسکن مغز برای کشف اسرار آن
سال۲۰۳۴: نخستین دیدار انسان با هوش مصنوعی
سال۲۰۳۶: استفاده از روش‌های برنامه‌نویسی برای برنامه‌نویسی سلول‌ها و درمان بیماری‌ها
سال۲۰۳۸: ظهور ربات‌های انسان‌نما (مجهز به هوش مضاعف)
سال۲۰۳۹: کاشت مستقیم نانوماشین‌ها در مغز (غوطه‌ وری کامل انسان در دنیای مجازی بدون هیچ دستگاهی)
سال۲۰۴۰: کاشت موتور جستجو در بدن انسان (مشاهده نتیجه آن روی لنز یا عینک مخصوص)
سال۲۰۴۱: افزایش توان اینترنت به میزان ۵۰۰ برابر امروز
سال۲۰۴۲: نخستین مورد جاودانگی انسان ، ارتش نانوربات‌ها به کمک سامانۀ دفاعی بدن آمده و انواع بیماری‌ها را درمان می‌کند.
سال۲۰۴۳: بدن انسان می‌تواند به کمک نانوربات‌ها به هر شکلی که بخواهد دربیاید.
سال۲۰۴۴: توانایی هوش غیربیولوژیکی ، میلیاردها برابر هوش انسان

در این همایش یک روزه که به همت خانه ارتباطات و همکاری استانداری اصفهان، اتاق تعاون ایران، سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان، خانه مطبوعات استان اصفهان، انجمن صنفی روزنامه نگاران استان اصفهان و اتاق تعاون استان اصفهان با رویکرد اقتصاد، توسعه و تعاون در سالن همایش های کتابخانه مرکزی اصفهان برگزار شده بود، بیش از دویست نفر از علاقه مندان، اساتید ارتباطات، روزنامه نگاران و کارشناسان روابط عمومی شرکت نموده بودند.