جایگاه روابط عمومی بین مدیران دستگاه های دولتی شناخته شده نیست

تبلیغات در دنیای مدرن، اطلاع رسانی , پاسخگویی از وظایف روابط عمومی هاست و مطالب آن باید اقناع کننده باشد.

معاون سیاسی و امنیتی استانداری گیلان با بیان اینکه جایگاه روابط عمومی توسط مدیران دستگاه های اجرایی شناخته نشده است گفت: در سیستم های دولتی این چالش جدی است.

گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از رشت، علی اصغر جمشید نژاد، معاون سیاسی و امنیتی استانداری گیلان امروز (۱۲ خرداد)در نشست شورای هماهنگی روابط عمومی دستگاه های اجرایی استان در سالن الغدیر استانداری با بیان اینکه روابط عمومی قلب تپنده سازمان است گفت: ما باید پاسخگوی وظایف مدیران دستگاه ها باشیم و در دایره ارتباط، نیاز های مخاطبین را با ابزار و امکانات در اختیار تامین کنیم.

وی با بیان اینکه تبلیغ بخشی از کار روابط عمومی ها است اذعان کرد: تبلیغات در دنیای مدرن، اطلاع رسانی , پاسخگویی از وظایف روابط عمومی هاست و مطالب آن باید اقناع کننده باشد.

جمشید نژاد با تاکید بر اینکه جایگاه روابط عمومی توسط مدیران دستگاه های اجرایی شناخته نشده است تصریح کرد: در سیستم دولتی این چالش جدی است اما در بخش خصوصی با توجه به شناختی که از روابط عمومی وجو دارد سرمایه گذاری صورت گرفته و از آن بهره داری می شود.

وی با تاکید بر تبیین جایگاه روابط عمومی ها اذعان کرد: باید این جایگاه با تلاش مدیران روابط عمومی و انعکاس عملکرد دقیق اثبات شود.

معاون سیاسی امنیتی استانداری گیلان با تاکید بر ضرورت آموزش اذعان کرد: نیاز سنجی لازم در دستگاه های استان صورت و کلاس های آموزشی مرتبط با حضور اسانید دانشگاه برگزار شود.

وی بر شناسایی نیاز مخاطبان تاکید کرد و افزود: باید باور داشته باشیم که مطلع تر از روابط عمومی نیست و باید از تکنولوژی روز بهره و آن را به مخاطبان انتقال دهیم‌.

وی خطاب به مدیران روابط عمومی خواستار فراهم سازی زمینه اطلاع رسانی در سطوح متناسب با سطوح دستگاه ها تصریح کرد: باید خبرهایی تولید که دارای گستردگی انعکاس باشد و این نشان دهنده توانایی روابط عمومی است.

جمشید نژاد با بیان اینکه روابط عمومی دارای جایگاه تصمیم ساز مهمی در موفقیت دستگاه است اظهار کرد: از همه ابزارهای امکانی برای برقرای ارتباط با مردم بهره و برآورد صحیحی نسبت به ‌مشکلات داشته باشیم.

وی تاکید کرد: باید پاسخگوی اقناعی و منطقی به مردم بوده و با همفکری و مشورت امور را پیش ببریم.

اعضای شورای هماهنگی روابط عمومی های استان گیلان نیز در این جلسه به بیان نظرات و مشکلات پرداختند.

* آموزش نیاز امروز روابط عمومی ها
قاسم مصفا، مدیر روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان در این جلسه با بیان اینکه روابط عمومی یک شغل پر استرس و سخت است گفت: تداوم کار در روابط عمومی استقامت فکری و کارایی بالایی نیاز دارد.

وی ادامه داد: در روابط عمومی باید از تهدید ها، فرصت و از فرصت ها، موفقیت ایجاد کرد و در تمام موفقیت ها و شکست های سازمان نقش روابط عمومی پررنگ است.

مصفا با بیان اینکه روابط عمومی دست پشت پرده و نیروی نامری موفقیت های سازمان است اذعان کرد: نیاز امروز روابط عمومی به دلیل پویا بودن، آموزش مداوم است و امیدوارم با هماهنگی مرکز آموزش استانداری دوره های آموزشی منظم برگزار شود.

*سازمان نظام رسانه ایی در گیلان تشکیل شود
امین افقی، مدیر روابط عمومی و امور بین الملل منطقه آزاد انزلی نیزگفت: با توجه به ظرفیت های رسانه ایی استان باید پیشگام در کشور باشیم.

وی با پیشنهاد تشکیل سازمان نظام رسانه ایی در استان تصریح کرد‌: پروژه ها و طرح های استان نیازمند پیوست رسانه ایی هستند و باید به این امر توجه شود.

افقی با بیان اینکه نیازمند متنوع کردن اخبار روابط عمومی هستیم تاکید کرد: باید از صرف خبر خارج شویم و از ظرفیت های رسانه ایی استان بهره گیریم.
وی ادامه داد: نیازمند حمایت های ویژه استان جهت تحقق اهداف شورای روابط عمومی هستیم.

*اطلاع یابی را مقدم بر اطلاع رسانی کنیم
سیدرضا علوی، مدیر روابط عمومی فرودگاه بین المللی سردار جنگل رشت نیز در این جلسه با تاکید بر اینکه نباید ماموریت های روابط عمومی نادیده گرفته شود اذعان کرد: مدیران باید با کمک روابط عمومی ها پاسخگوی نیاز مردم در خبررسانی باشند.

وی تاکید کرد: باید برآیندی از نیازهای مردم استان در بخش های مختلف جمع آوری تا بتوانیم اخبار صحیح را به مردم برسانیم.

وی با بیان اینکه باید اطلاع یابی را مقدم بر اطلاع رسانی کنیم اظهار کرد: با بهره از شبکه های اجتماعی و رسانه های استان از سیاه نمایی رسانه های معاند جلوگیری کنیم.

*بانک اطلاعاتی دستگاه های اجرایی استان تشکیل شود
سعید علیپور، مدیر روابط عمومی اداره کل ورزش و جوانان گیلان نیز در این جلسه با تاکید بر ضرورت آموزش های مداوم در حوزه روابط عمومی گفت: متاسفانه ردیف بودجه ایی در دستگاه ها برای روابط عمومی در نظر گرفته نمی شود.

وی با پیشنهاد تشکیل بانک اطلاعاتی مشترک میان همه دستگاه های اجرایی استان گفت: با تشکیل این بانک اطلاعاتی می توان اخبار کلیه‌ دستگاه ها را پوشش داد.

در ادامه این جلسه مسئولان روابط عمومی دستگاه های اجرایی استان به ارایه پیشنهادات و انتقادات خود پرداختند.