اجاره یک ساعته چند صد نفر برای تظاهرات ضد امیر قطر در لندن

مدیر یکی از شرکت ها در لندن فاش کرد یکی از کشورهای شورای همکاری خلیج فارس از یکی از شرکت های فعال در حوزه روابط عمومی خواسته است برای به راه انداختن تظاهراتی علیه امیر قطر در پایتخت انگلیس، چند صد نفر را برای یک ساعت اجاره کند.

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از شبکه تلویزیونی الجزیره، مدیر یکی از شرکت ها در لندن فاش کرد یکی از کشورهای شورای همکاری خلیج فارس از یکی از شرکت های فعال در حوزه روابط عمومی خواسته است برای به راه انداختن تظاهراتی علیه امیر قطر در پایتخت انگلیس، چند صد نفر را برای یک ساعت اجاره کند.

شرکت اکسترا پی پل فاش کرد کشور مورد نظر با پرداخت پول به شرکت فعال در حوزه روابط عمومی، خواستار آن شد تا هم زمان با دیدار امیر قطر و نخست وزیر انگلیس در لندن، پانصد نفر برای برپایی تظاهراتی علیه قطر در برابر مقر برگزاری نشست گرد هم آیند.

خبرنگار الجزیره در گزارشی از لندن اعلام کرد داستان از آنجا شروع شد که فردی با دریافت پستی الکترونیکی از یکی از شرکت ها، برای مشارکت در کاری متفاوت دعوت شد. مکان این کار مقابل ساختمان نخست وزیری و دلیل دعوت، اعتراض به سیاست های قطر اعلام شد. در این دعوتنامه به این نکته اشاره شد که حتی می توانید در شعارهایی که در این تجمع سرداده می شود شرکت نکنید. این نامه الکترونیکی مدت زمان تجمع را یک ساعت و میزان دستمزد پرداختی را بیست پوند اعلام کرد.

افشای این نامه الکترونیکی موجب شد تا شرکت اکسترا پی پل با تهیه نامه ای ضمن عذرخواهی، ادعا کند شرکت نپتیون که از شرکت های فعال در حوزه روابط عمومی است چنین خواسته ای را با اکسترا پی پل در میان گذاشته است. شرکت اکسترا پی پل نیز در آغاز از اهداف سیاسی این کار آگاه نبود اما وقتی روزنامه های انگلیسی به این موضوع پرداختند این شرکت از این معامله کنار کشید.

الجزیره ادامه داد پس از انتشار این خبر خبرنگار ما به مقر شرکت مذکور مراجعه کرد اما تلاش او برای ورود به شرکت و گفتگو با مدیران آن بی نتیجه بود با این حال خبرنگار پس از مدتی موفق شد با تام والکر رئیس شرکت اکسترا پی پل به صورت تلفنی گفتگو کند و درباره مسائل پشت پرده این اتفاق بپرسد.

تام والکر در پاسخ گفت: «یکی از کارکنان شرکت ما تماسی را از شرکت نپتیون دریافت کرد، در این تماس به کارمند ما گفته شد نپتیون با یکی از کشورهای عضو شورای همکاری خلیج(فارس) همکاری دارد، این کشور از شرکت نپتیون خواسته است تا گروهی از مردم – حدود پانصد نفر – را در برابر دفتر نخست وزیری گردهم آورد و تجمعی را علیه قطر برگزار کند. ما وقتی به اهداف سیاسی این درخواست پی بردیم آن را نپذیرفتیم. البته این شرکت در آغاز کارمند ما را فریب داد و اظهار داشت نیازی به شعار دادن نیست بلکه هدف برگزاری تجمعی است که بتوان از آن فیلمی مستند گرفت، به همین دلیل کارمند ما فریب خورد اما در ادامه ما این درخواست را رد کردیم.»

در همین زمینه؛ روری دوناهی، روزنامه نگار انگلیسی، به الجزیره گفت اینکه کشورهایی به برخی از اتباع انگلیسی پول پرداخت کنند تا آنان علیه کشور دیگری تظاهرات کنند، یعنی همان کاری را بخواهند که عربستان و امارات علیه قطر انجام می دهند، اقدام عجیبی است.

وی تاکید کرد البته اینکه عربستان و امارات چنین کاری علیه قطر انجام دهند چندان جای شگفتی ندارد.