حضور موثر روابط عمومی ها در فضای مجازی

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی قزوین بر لزوم حضور موثر روابط عمومی ها در فضای مجازی جهت اطلاع رسانی تاکیدکرد.

محمدحسن ارداقیان، مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی قزوین در نشست کارشناسان ستادی و مسؤولان روابط عمومی واحدهای تابعه این دانشگاه که در سالن کنفرانس دانشکده پرستاری – مامایی برگزارشد؛ بیان کرد: روابط عمومی های واحدهای تابعه در گروه ها و کانال های خبری مرتبط، عضو شده و حضور فعال داشته باشند.

وی افزود: با توجه به نفوذ شبکه های اجتماعی، لزوم ورود متولیان هنر هشتم به مقوله اجتماعی شدن، بطور جدی احساس می شود.

ارداقیان گفت: مسؤولان روابط عمومی شبکه های بهداشت -درمان شهرستان‌ها، باید از طریق راه اندازی گروه خبری، ارتباط با خبرنگاران حوزه شهرستان خود را توسعه دهند.

مدیریت ارتباطات درون و برون سازمان، مأموریت مهم روابط عمومی

وی با اشاره به اینکه در بخش خصوصی، رویکرد روابط عمومی ها از توجه به درآمد بیشتر و جلب مشتری بیشتر آغاز شد و به کسب رضایت مخاطب رسید؛ افزود: نباید پنداشت که مراجعه کننده به سازمان نیاز دارد و سازمان نیازی به او ندارد؛ زیرا این تصور، دارای تأثیر نامناسب بر روند ارتباط مدیران و کارکنان سازمان با مراجعه کنندگان خواهد بود.

این مقام مسئول اذعان کرد: به همین منظور روابط عمومی باید ارتباطات درون و برون سازمان را مدیریت کرده و آن را بهبود بخشد.

متولی هنر هشتم حوزه سلامت استان قزوین بیان کرد: اگر روابط عمومی به این مأموریت نپردازد، جایگاه بالایی در سازمان نخواهد داشت.

وی انجام کارهایی مانند نصب بنر، تهیه خبر یا برگزاری مراسم را ابزارهای انجام مأموریت های مهم حوزه هنر هشتم دانست و گفت: متأسفانه در بیشتر مواقع، این ابزارها، از سوی مدیران و حتی خود متولیان روابط عمومی، وظایف اصلی و هدف نهایی پنداشته می شود.

قضاوت منصفانه، توسط مخاطب همراه

ارداقیان با بیان اینکه ارتباط، همیشه کلامی نیست، گفت: کار ساده ای مثل تغییر یک تابلو را ارتباط غیرکلامی دانست که به خاطر احترام به مخاطب انجام می شود.

وی با تاکید براینکه روابط عمومی نباید توجیه‌ گر سازمان باشد عنوان کرد: از طریق مشارکت گرفتن مخاطبان برای همراهی، همدردی و همپابودن با سازمان، می توان کاری کرد که آنان، ضعف های سازمان را در کنار مشکلات، نواقص و کمبودها ببینند و منصفانه قضاوت کنند.

این مقام مسئول ساماندهی تابلوهای راهنما و استخراج آلودگی های دیداری، بویژه در تابلوهای اعلانات را از راهکارهای این حیطه دانست.

توجه به جلب اعتماد مخاطبان

ارداقیان وظیفه دیگر روابط عمومی را جلب اعتماد مخاطبان به سازمان بیان کرد و این کار را با اقناع کردن مخاطبان، امکان پذیر دانست.

وی با سفارش به اینکه شایسته است، روابط عمومی، تغییر گفتمان داشته باشد و به جای «نه» گفتن ها و تکذیبه ها، به ارائه راه‌حل، حتی با نظر و پیشنهاد مخاطبان توجه کند؛ گرایش به داشتن شفافیت را در این مقوله، بسیار مهم دانست.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی قزوین، با تأکید بر اینکه روابط عمومی ها باید به موضوع «روابط عمومی در بحران» توجه داشته باشند؛ گفت: به همین دلیل، کارگاه آموزشی با همین عنوان در آینده نزدیک برای مسؤولان روابط عمومی های واحدهای تابعه با همکاری مرکز هدایت عملیات بحران دانشگاه برگزار خواهد شد.

در این نشست محمد نوروزی، منوچهر گودرزی، میثم پاک نهاد، سید حسن موسوی و فتانه مینایی، کارشناسان ستادی روابط عمومی، نکاتی را بیان کردند.

 مسؤولان روابط عمومی های واحدهای تابعه نیز، مشکلات حوزه کاری خود را بیان کردند که به گفته ارداقیان، در نشست هفته های آتی متولیان هنر هشتم با رییس دانشگاه، به آن ها پرداخته خواهد شد.

موازی کاری برخی واحدها با روابط عمومی، چند شغله بودن مسؤولان روابط عمومی واحدها، عدم توجه برخی از مدیران به جایگاه روابط عمومی، پرداخت نشدن اضافه کار ویژه روابط عمومی ستاد به روابط عمومی های فعال در واحدها و نداشتن نیروی کمکی در روابط عمومی های مذکور، بخشی از مشکلاتی بود که دست اندرکاران هنر هشتم در واحدهای تابعه دانشگاه به آن ها اشاره داشتند.