بی‎طرفی اینترنت چگونه از بین رفته است؟

کمیسیون ارتباطات فدرال (FCC) در ماه دسامبر رای داد تا مقررات بی طرفی اینترنت رییس جمهور سابق آمریکا را لغو کند. و امروز، این لغوشدن به اجرا درآمده است.

کمیسیون ارتباطات فدرال (FCC) در ماه دسامبر رای داد تا مقررات بی طرفی اینترنت رییس جمهور سابق آمریکا را لغو کند. و امروز، این لغوشدن به اجرا درآمده است.

پس از مبارزات شدید بازاریابی و لابیگری، شرکت‎های اینترنتی مانند ورایزون، AT & T و Comcast، FCC، این کمیسیون را متقاعد کرد تا به آنها اجازه دهد تا دسترسی به برخی از وبسایت‎ها را کند یا محدود کنند.

اینترنت احتمالا بلافاصله به (زیادتر از) یک پادآرمانشهر تبدیل نخواهد شد. اما حتی اگر چنین شد، ما احتمالا شاهد تغییراتی در آینده نزدیک خواهیم بود. این‎ها چیزی است که ما می‎توانیم از اینترنت فردا انتظار داشته باشیم.

دقیقا چه منطقی پشت این قوانین جدید است؟

ارائه دهندگان خدمات اینترنتی مانند ورایزون و Comcast، در چگونگی انجام کسب و کار خود، آزادی زیادی دارند. به طرز ناخوشایندی، نظرات در راستای خطوط حزبی تقسیم می‎شوند. برخی از جناح راست که توسط رئیس کمیسیون ارتباطات فدرال Ajit Pai مورد حمایت قرار گرفته اند، استدلال می‎کنند که دادن این نوع آزادی به شرکت‎ها، کسب و کار را افزایش می‎دهد. کسانی که در سمت چپ سیاسی (و حدود ۸۳ درصد از آمریکایی‎ها) هستند، احساس می‎کنند که قوانین بی طرفی شبکه برای آزادی شخصی اهمیت دارند و برای بازار عادلانه تر ساخته شده اند.

به طور خاص، اجرای این قانون، مجوز قانونی ارائه دهندگان خدمات اینترنتی را برای ایجاد خطوط سریع و آهسته آنلاین فراهم می‎کند. وبسایت‎ها و محتواهای خاصی به آرامی‎ بارگذاری می‎شوند، در حالی که برخی دیگر به طور کامل مسدود می‎شوند. همچنین به آنها اجازه می‎دهد که برای دسترسی سریعتر به اینترنت، مردم پول زیادتری بپردازند، که احتمالا کل اینترنت را برای هر کس دیگری کندتر می‎کند.

این به چه معنایی است؟

به گزارش نوداد در عمل، افراد مجبور به پرداخت زیادتر برای سرویس بهتر می‎شوند و شرکت‎ها و وب سایت‎ها برای بارگذاری سریعتر محتویات خود هزینه ی زیادتری پرداخت می‎کنند.

ارائه دهندگان خدمات اینترنتی صریحا وعده داده اند که از امتیازات جدید سوء استفاده نکنند. اما ب ما احتمالا برخی از تغییرات تدریجی در خدمات را در طول زمان خواهیم دید، به خصوص از آنجایی که Comcast در روز کنار گذاری این قانون یرخی از این وعده‎هایش را کنار گذاشت و از قبل دسترسی به برنامه‎های نقطه به نقطه را محدود کرده است. تغییر بزرگ و ناگهانی بسیاری از مردم، از جمله سیاستمداران را عصبانی خواهد کرد و شاید تلاش‎های مداوم برای بیطرفی شبکه را تقویت کند.

در بلند مدت، این به این معنی است که شرکت‎هایی که قدیمی‎تر هستند مزیت زیادتری نسبت به استارت آپ‎های جدید دارند که نمی‎توانند برای حضور در فضای آنلاین به خوبی رقابت کنند. همچنین برخی از آنها ابراز تردید کرده اند که این شرکت‎ها جهت گیری سیاسی خود را بر آنچه که مردم در برخی مناطق در اینترنت مشاهده می‎کنند، تأثیرگذار می‎کنند. پیش از این اتفاق افتاده است – همانطور که وب سایت مادربرد گزارش داده است، ورایزون یک متن هشدار را از یک سازمان طرفدار را بلاک کرده است. و به دنبال انتخابات سال ۲۰۱۶، همانطور که از نقش فناوری مانند فیس بوک در تأثیرگذاری بر نتیجه، مطلع هستیم، بسیاری فکر نمی‎کنند که موقعی مناسب برای دادن کنترل زیادتر به شرکت‎های فن آوری برای آنچه که ما در اینترنت می‎بینیم، باشد.

آیا قوانین جدید ماندگار هستند؟

بله، در حال حاضر دموکراتها در کنگره هنوز در تلاش هستند تا قوانین بی طرفی اینترنت را در چند سال آینده در طی دوران رئیس جمهور ترومپ بازسازی کنند. دموکراتها در مجلس سنا سه جمهوریخواه را به رأی دادن به لغو حکم جدید متقاعد کردند و اکنون دموکراتها می‎خواهند تعدادی ازجمهوریخواهان را به اندازه کافی راضی کنند تا قوانین مربوطه را تصویب کنند.

این یک راه طولانی است. آنها مجبورند جمهوریخواهان زیادتری را در کنار خود داشته باشند و چیزی که در حال حاضر موفق نظر نمی‎رسد. در عین حال، راه حل‎های محلی زیادتر شده است. ایالت واشنگتن در ماه مارس حمایت‎هایی از بی طرفی اینترنت انجام داد و کالیفرنیا بر قوانین مشابه کار می‎کند. مونتانا و نیویورک نیز بی‎طرفی اینترنت را برای تمام قراردادهای بین ISP‎ها و دولت ایالتی برقرار کرده اند، اما لزوما برای هرکسی در داخل کشور گسترش نمی‎یابد.

در ضمن، بعضی‎ها حتی کوچکتر فکر می‎کنند و در تلاش هستند تا شبکه‎های پهنای باند محلی را ایجاد کنند – اینترنت پرسرعت با سرعت بالا و بدون خطر کم شدن سرعت توسط ارائه دهندگان خدمات اینترنتی.

ما هنوز نمی‎دانیم که چه زمانی سرعت اینترنت برای کاربران عادی اینترنت ​​تغییر می‎کند، زیرا ارائه دهندگان خدمات اینترنتی شروع به استفاده از قدرت جدید خود کرده‎اند. اما به خاطر یک اینترنت دموکراتیک تر، ما امیدوار هستیم تا قبل از اینکه چیزهای زیادی تغییر کند، حفاظت زیادتری ایجاد شده و راه حل‎ها ظاهر شوند.

منبع: آی تی آنالیز