روابط عمومی دیجیتال چیست و چه تفاوتی با روابط عمومی سنتی دارد؟

روابط عمومی دیجیتال ، ترکیبی است از روابط عمومی سنتی با بازاریابی محتوا، رسانه‌های اجتماعی و موتورهای جستجو. همچنین شاید بتوان گفت روابط عمومی دیجیتال، همان رپورتاژ آگهی است.

روابط عمومی دیجیتال یک اصطلاح رایج در بازاریابی دیجیتال است. می توان گفت روابط عمومی دیجیتال ، ترکیبی است از روابط عمومی سنتی با بازاریابی محتوا، رسانه‌های اجتماعی و موتورهای جستجو. همچنین شاید بتوان گفت روابط عمومی دیجیتال، همان رپورتاژ آگهی است.

برای فهم بهتر روابط عمومی دیجیتال ، شناخت تفاوت های آن با روابط عمومی سنتی به ما کمک می کند. اهداف هر دوی روابط عمومی سنتی و دیجیتال یکسان است اما تاکتیک و روش های بکارگیری آنها با هم متفاوت است. هدف میانی هر دو افزایش شهرت، اعتبار و آگاهی از برند نزد مشتریان و هدف نهایی هر دو افزایش فروش و تعامل بیشتر با کاربران است.
نگاه به دنیای تجارت به درک بهتر تفاوت این دو کمک می کند. علاقه مندان به روابط عمومی اغلب در دو شاخه به فعالیت می پردازند. یک گروه از روابط عمومی سنتی فعالیت های خود را بصورت آفلاین انجام می دهند. پس از تحولات دیجیتالی، تمامی فعالیت های آنها تحت شعاع دنیای دیجیتال قرار گرفت. کم کم این افراد به فعالیت های مذاکره با مشتری ها در وبسایت ها، بازاریابی اینفلوئنسر و پرسه زنی در شبکه های اجتماعی مشغول شدند. گروه دوم عده ای هستند که به بازاریابی محتوا و سئو و بهینه سازی روی آوردند. این گروه به خوبی می دانند که محتوا در برقراری و اثرگذاری بر کاربران چقدر تاثیرگذار است و تا حد ممکن می خواهند که محتوای باکیفیت تولید کنند. روابط عمومی دیجیتال از ترکیب این دو گروه حاصل می شود. متخصصان روابط عمومی دیجیتال با بکارگیری استراتژی ارایه محتوای باکیفیت و رعایت اصول سئو، رتبه سایت را در موتورهای جستجو افزایش می دهند.

مزایای روابط عمومی دیجیتال چیست؟

ترکیب همه ی این مزیت ها به بهبود و برتری کسب و کار شما کمک می کند.
افزایش بازدید از طریق لینک سازی مناسب از منابع معتبر

هنگامی که سایت های معتبر لینک سایت شما را برای ارجاع در اختیار کاربران خود می گذارند، کاربران آنها سایت شما را به عنوان یک منبع معتبر می شناسند. گوگل احترام زیادی برای کاربران قائل است و معتقد است که تنها سایت های معتبر و باکیفیت ارزش رتبه برتر را دارند. بنابراین برای جلب توجه موتور جستجوی گوگل باید کیفیت محتوا و سایت خود را بالا ببرید. هرچقدر لینک سایت های معتبر به سایت شما زیادتر باشد، گوگل رتبه سایت شما را بیشتر افزایش می دهد.

افزایش اعتبار برند و میزان وفاداری به برند

هدف هر کمپین بازاریابی محتوا همین است. کاربران به محتوایی که برایشان ارایه می دهید اهمیت قائل اند. اگر محتوای ارایه شده محتوای سبز باشد و واقعا برای کاربران مفید باشد، اعتبار برند بیشتر می شود و میزان وفاداری به برند بالا می رود.
اشتراک گذاری محتوا در شبکه های اجتماعی توسط کاربران

کاربران محتواهای باکیفیت را با دوستان خود به اشتراک می گذارند. این مورد وجهه آنلاین برند شما را بهتر جلوه می دهد و ترافیک زیادی برای شما ایجاد می کند.

کمک به سنجش موفقیت

روابط عمومی دیجیتال به شما کمک می کند تا تمامی جنبه های دیجیتالی کسب و کار خود را اندازه گیری کنید. هم چنین به شما می گوید که با استفاده از چه ابزاری، چگونه و به چه مدت می توانید کسب و کار خود را ارتقاء دهید.

استراتژی مقرون به صرفه…

موفقیت های حاصله از روابط عمومی دیجیتال برای شما به نسبت سود آن بسیار ارزان تمام می شود. روابط عمومی دیجیتال را برای کسب و کار خود راه اندازی کنید تا تاثیر ان را بر میزان بازدید و افزایش فروش کسب و کار خود ببینید.

میزان موفقیت روابط عمومی دیجیتال را چگونه اندازه گیری کنیم؟

برای اندازه گیری میزان موفقیت روابط عمومی دیجیتال لازم است میزان موفقیت شاخص های زیر را بررسی کنیم.

تعداد لینک های ایجاد شده

لینک ها در بخش هایی که بیشتر به چشم می آیند باید ظاهر شوند. حتما از قرار گیری لینک ها در صفحات خود در میان محتواهای خود اطمینان حاصل کنید زیرا لینک هایی که در پایین برگ (فوتر) و یا عنوان‌ها ظاهر می شوند ارزش کمتری نسبت به لینک هایی دارند که در وسط محتوا می آیند.

کیفیت محتوا

خیلی خوب است که اینفلوئنسر ها محتواهای شما را به اشتراک بگذارند. اما به همان اندازه بد است اگر لینک های جاسازی شده در محتواهای شما کار نکند.

میزان آگاهی از برند

اندازه گیری آن کمی سخت است. آگاهی از برند به ما می گوید که چه تعدادی از کاربران با برند شما آشنا هستند. آگاهی از برند به مقادیر زیادی بستگی دارد.

میزان بازدید

اینکه چند نفر از طریق محتوای به اشتراک گذاشته شده، به سایت شما رجوع کرده اند.

میزان اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

اینکه محتوای شما توسط چند نفر مختلف دیده شده است و چندین بار به اشتراک گذاشته شده است.

نرخ بازگشت سرمایه (ROI)

بسته به اهداف تجاری شما شاخص های زیر می تواند در اندازه گیری نرخ بازگشت سرمایه به شما کمک کند:

قابل مشاهده بودن
همکاری
محتوا
حس به برند داشتن
یازدید سایت
درآمد

فروش و درآمدزایی

روابط عمومی دیجیتال به تنهایی نمی تواند فروش شما را زیاد کند اما به کمک سایر استراتژی ها به مرور زمان می تواند به خوبی فروش شما را زیاد کند. روابط عمومی دیجیتال با بررسی محیط کلان به شما کمک می کند که بهتر کاربران هدف خود را بشناسید.

گوگل آنالیز

گوگل آنالیز ابزار قوی برای اندازه گیری نرخ بازگشت سرمایه است. به کمک آن می توانید حتی بفهمید که چه تعداد کاربران از سایت های دیگر وارد سایت شما شده اند.
در نهایت اینکه…

اگر شما کنترل کمی بر روی لینک بیلدینگ دارید، نگران نباشید. برای افرادی که می خواهند برروی بازاریابی محتوا سرمایه گذاری کنند استراتژی مناسبی را سراغ داریم. امروزه پیدا کردن لینک باکیفیت سخت است اما به جای آن تولید محتوای باکیفیت بسیار ارزشمند است. لینک بیلدینگ یا روابط عمومی دیجیتال استراتژی است که به تولید یک محتوای باکیفیت و منحصربفرد می پردازد و سعی دارد که این محتوا را به دست خبرنگاران و وبلاگ نویس ها برساند. با اینکار می تواند لینک محتوای خود را به اشتراک بگذارد و از سایت های مربوطه بک لینک بگیرد.

رتبه سایت، آگاهی برند، بازدید سایت به مرور افزایش یابد.
با استفاده از خلاقیت و ایده پردازی، موضوعات به روز و منحصر بفردی را برای تولید محتوا پیدا کند.
میزان این موفقیت ها را با ابزارهای آنلاین اندازه گیری کند.