فواید رسانه اجتماعی سازمانی

رسانه اجتماعی سازمانی که در محل کار برای هدف کاری استفاده می شود، در حال قوی‌تر شدن است وایجاد حافظه برای شرکت و کتابی از راهکارها است که همراه با رشد سازمان برای مواجه شدن با چالش های جدید، توسعه می‌یابد و بزرگتر می شود. الگوی فعالیت‌ها این امکان را می دهد که دانش افراد دریافت شود بنابراین، ترک افراد کمتر اتفاق می افتد.

رسانه اجتماعی سازمانی که در محل  کار برای هدف کاری استفاده می شود، در حال قوی‌تر شدن است. IBM یکی از چندین شرکتی بزرگی است که دارای مجموعه‌ای از همکاری یکپارچه و تکنولوژی رسانه اجتماعی سازمانی را ارائه می دهد. تکنولوژی  Lotus Quickr و Lotus Connections آن که منجر به همکاری شده است مزیت های رسانه اجتماعی سازمانی، ویکی‌ها، بلاگ ها، میکروبلاگ ها و پیغام رسانی زمان واقعی را برای دنیای شرکت به ارمغان آورده است.  جف شیک (Jeff Schick) معاون نرم افزار اجتماعی شرکت IBM مسئول این محصولات است. من برای سوال خود یعنی”شکل بخشیدن به تکنولوژی همکاری” از شیک خواستم تا توضیح دهد چگونه نسل جدید تکنولوژی سازمان ۲٫۰ (Enterprise 2.0) باعث می‌شود که دانش و فرآیندها به تدریج دریافت شوند. اینجا برخی از قسمت های مکالمه ما وجود دارد:

 

دن وودز (Dan Woods): چرا نگاه کردن به  چیزی فراتر از همکاری و پیدا کردن فرصتی برای کشف دانش و فرآیندها مهم است؟

جف شیک: افرادی وجود دارند که می دانند کارها را چگونه انجام دهند و افرادی هم هستند که نیاز دارند تا بدانند چگونه کارها را انجام دهند. کار، چه معرفی یک کارمند جدید باشد، چه ثبت یک Patent یا ایجاد پروپوزال برای موفقیت کسب و کار، ما با دانستن چیزهایی که آموخته شده و انتشار هر چه بیشتر آن و با استفاده از الگوهای تکراری، بهره‌مند می شویم.  اگر انجام این فرایندها ساده باشد، هم ایجاد کننده و هم استفاده کننده از دانش به چنین فرایندهایی علاقمند هستند. فرصت برای کارایی و بهره وری زیاد است.

 

 پیش شرط های لازم برای دریافت دانش و کشف فرایند در الگوهای فعالیت چیست؟

نقطه ی شروع برای بیشتر کارها، جستجوی افراد، دانش مورد نیاز، اختراعی قبلا ثبت شده است. نباید با این ایده که باید فرایندهای کسب و کار تکرار شونده را ایجاد کنید، سریعا شروع کنید. هدف اول استفاده  از همکاری برای ایجاد بدنه ی کار است. این به معنای داشتن مخزنی است که کارکنان می توانند افرادی را پیدا کنند که به آن ها کمک کند، از وضعیت مالکیت‌های معنوی که به مسئله‌ی آن ها مربوط می شود مطلع شوند و دیگر منابع دانش را که به صورت های مختلفی دسته بندی شده اند را جستجو کند. گام بعدی تعیین کار برای دیگران به همراه دانش مربوط به آن است. برای انجام کاری خاص، ممکن است نیاز به  افراد، اختراع (مالکیت معنوی)، یا دانش دیگری باشد. این همان جایی است که ایده الگوی فعالیت، حیاتی می شود. الگو نه تنها اطلاعات را جمع آوری می کند بلکه  گام های انجام کار و توضیح اینکه در هر گام چه اتفاقی می افتد را هم شامل می شود. اگر بدست آوردن اطلاعات برای وظیفه و گام ها ساده باشد، الگوهای یک فعالیت خاص رشد می کند تا به صورت توصیف کاملی از فرایند ها در آید. در نتیجه نیاز نیست که کارکنان چرخ را دوباره اختراع کنند و می توانند با کارایی بیشتری و کیفیت بالاتری کار کنند.

 

آیا انعطاف پذیری الگوهای فعالیت،  برای موفقیتش مهم است؟ شما چگونه میزان آزادی مورد نیاز  فرایند ها را کنترل می کنید؟

الگوهای فعالیت باید دعوت نامه ای برای دریافت و اشتراک بیشتر دانش باشد. اضافه کردن ایده ی خود به الگو باید راحت باشد. برخی از الگوها ممکن است بسته تر از بقیه باشند. برای معرفی کارمند جدید، به احتمال زیاد گام ها تغییر نمی کنند زیرا یک فرد تصمیم گرفته است که این کارمند این فرایند را دوست ندارد. ولی برای این فرد باید امکان گذاشته شود که بتواند  کامنتی بگذارد که بتواند آن را با کسانی که فرایند را کنترل می کنند  به اشتراک بگذارد. برای فرایندهایی که هنوز به خوبی تعریف نشده اند،  الگو نقطه ی شروع است و همه ی افرادی که از آن استفاده می کنند می توانند ایده هایی را که در هنگام استفاده از الگو داشته اند را به آن اضافه کنند.

 

نتیجه نهایی چیست؟

اولین نتیجه ی نهایی این است که افراد از الگو استفاده می کنند تا از اشتباه جلوگیری شود یا کار خود را نسبت به زمانی که الگو نبود، بهتر انجام دهند. به همین دلیل است که فرایند ها کاراتر می شوند. نتیجه ی بزرگتر ایجاد حافظه برای شرکت و کتابی از راهکارها است که همراه با رشد سازمان برای مواجه شدن با چالش های جدید، توسعه می‌یابد و بزرگتر می شود. الگوی فعالیت‌ها این امکان را می دهد که دانش افراد دریافت شود بنابراین، ترک افراد کمتر اتفاق می افتد.

در IBM مزیت های بیشتری داریم زیرا محصولات بیشتری را به بازار ارائه می دهیم. ما از الگوهای فعالیت در نواحی تخصصی استفاده می‌کنیم در نتیجه مشتریان ما می توانند دانش و فرآیندهایی را در مورد هوش تجاری بدست آورند یا بدانند چگونه می توانند با استفاده از برنامه های CRM با چالش‌های مشتری برخورد کنند.

 

 چه نوع نظم سازمانی مورد نیاز است؟

توضیح اینکه چگونه رسانه اجتماعی سازمانی و تشریک مساعی (همکاری همزمان)،  یک شرکت را تغییر می دهد ساده است. وادار کردن هزاران نفر به استفاده از این تکنولوژی ها هیج  وقت اتومانیک نیست. در IBM هزاران گروه داریم که در حول موضوعات خاصی شکل گرفته اند. برای مثال انجمن بانوان در اروپا ۲۳۰۰۰ عضو دارد. انجمن developerWorks خارجی ما ۸ میلیون عضو دارد.

تمام افراد در این انجمن ها  دانش  خود را در مورد چیزهایی که بر روی آن ها تاثیر می گذارد و درباره ی اینکه چگونه کار خود را انجام دهند، به اشتراک می گذارند. الگوی فعالیت به همراه فروم های گفتگو، ویکی ها، بلاگ ها و میکروبلاگ ها مخزن اصلی برای آن دانش است. همه به هم متصل هستند. برای اینکه کار کنند باید افراد باهوش و با انگیزه، ابزارهایی مانند Lotus Connections و Lotus Quickr و همینطور آموزش عمیق و حساب شده داشته باشید. ولی فرهنگ شما باید بر دستیابی به دانش و به اشتراک گذاری آن متمرکز باشد. باید برای این فعالیت ها جوایز و پاداش‌هایی داشته باشید.

 

بیشتر اشتباهات در دریافت دانش و فرایندها چه هستند؟

باید به کاربران اجازه دهیم تا چیزهای مهم را تعیین کنند. افرادی که عهده دار ارتقای استفاده از تشریک مساعی (همکاری همزمان) هستند، نباید به سرعت وارد فرآیندهای ایجاد الگوهای کسب و کار و دریافت دانش شوند.  تا زمانی که افراد کامنتی را برای فعالیتی بگذارند صبر کنید و سپس یک الگو معرفی کنید. برخی اوقات افراد متعصب الگویی را برای یک فعالیت اجبار می کنند که مناسب آن نیست.

همچنین ایجاد همکاری و تشویق به استفاده از الگوهای فعالیت، یک پروژه نیست. این کار باید در روشی که کارمندان جدید به فرهنگ سازمان معرفی می شوند گنجانده شود و با آموزش مدام تقویت شود و دائما بهبود پیدا کند.

 در نهایت این که قابلیت استفاده  باید دارای استاندارد بالایی باشد. بهترین واسط‌های کاربری مشتریان باید مدلی باشد که خودش دنبال شود نه مثل دیگر برنامه‌های کاربردی سازمان اجباری باشد.